Cenione w kosmetyce właściwości witaminy E

Witamina E, nazywana powszechnie witaminą „młodości” jest związkiem, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się niezwykle pożądany w przemyśle kosmetycznym. Poznajmy zatem działanie, jakie wykazuje witamina E oraz produkty pielęgnacyjne, w których możemy ją znaleźć!

Witamina E w naszym organizmie

Witamina E należy do grupy związków, które są określane jako tokoferole. Należą one do substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, co powoduje, iż nie są one wydalane z naszego organizmu wraz z potem oraz moczem, tylko magazynowane w nim.

Witamina E w organizmie człowieka spełnia szereg niezwykle istotnych funkcji, wśród których należy wymienić przeciwdziałanie zakrzepom, dzięki utrzymywaniu odpowiedniej przepustowości błon komórkowych oraz zmniejszaniu się zlepiania płytek krwi, a także wypływanie na odpowiednią wydolność mięśni, produkowanie nasienia oraz ochronę czerwonych krwinek. Witamina E odpowiada również za dobry wzrok oraz prawidłowy rozwój płodu u kobiet w ciąży.

Witamina E niezastąpiona w kosmetyce

Witamina E to związek, który zasłynął przede wszystkim w kosmetyce. Poza klasyczną postacią kapsułek do suplementacji, jest ona także składnikiem czynnym wielu kremów oraz serum do twarzy, balsamów oraz olejków do włosów.

Witamina E, obecna w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych wyróżnia się następującymi, wyjątkowo cennymi właściwościami:

  • Wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową, a co się z tym wiąże, zapobiega utracie wody przez nasz naskórek. Wykazuje ona zatem właściwości nawilżające, dlatego też jest zalecana osobom ze skórą suchą lub bardzo suchą.
  • Jest pomocna w przypadku skóry skłonnej do podrażnień lub atopowego zapalanie skóry, ponieważ przyspiesza gojenie się ran, łagodzi stany zapalne oraz działa łagodząco i kojąco.
  • To także bardzo silny antyoksydant, który usuwa wolne rodniki powodujące uszkodzenia komórek, co w następstwie prowadzi do spowolnienia procesów starzenia się oraz przyczynia się do zachowania młodego wyglądu naszej skóry, pozbawionej zmarszczek.
  • Zalecana jest również osobom borykającym się z łojotokiem oraz trądzikiem, gdyż przywraca równowagę lipidową naskórka, a ponadto pozwala odpowiednio nawilżyć skórę oraz przyspieszyć regenerację blizn i zmian potrądzikowych.
  • Ochrania skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
  • Jest także skuteczna w leczeniu grzybiczy oraz łuszczycy.
  • Wpływa odżywczo i regenerująco nie tylko na naszą cerę, ale również wzmacnia i zapewnia zdrowy wygląd włosom oraz paznokciom.
  • Ujednolica koloryt skóry, chroniąc przed powstawaniem przebarwień lub też je zmniejszając.