Choroby łojotokowe skóry

Choroby łojotokowe skóry dotykają głównie ludzi młodych w okresie dojrzewania, jednakże z problemem nieestetycznych zmian trądzikowych mogą borykać się także osoby dorosłe. Najczęściej objawy zauważalne są na twarzy, dekolcie, ramionach, a także plecach, czyli eksponowanych miejscach na ciele, co w przypadku nasilonej choroby często prowadzi do powstawania poważnych kompleksów.

Choroby łojotokowe skóry

Do chorób łojotokowych skóry zalicza się łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty oraz trądzik pospolity. Wszystkie z nich należą do dolegliwości bardzo uciążliwych, zwłaszcza, gdy czas ich występowania przeciąga się znacząco na okres po dojrzewaniu.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry należy do przewlekłych chorób skórnych o charakterze nawracającym, którego istotą jest występowanie zmian rumieniowo- złuszczających, głównie na skórze twarzy, głowie oraz klatce piersiowej. Przypadłość ta pojawia się najczęściej w okresie pokwitania, co wynika ze zwiększonej pracy i aktywności gruczołów łojowych. Zbyt duża ilość sebum, w którym wzrasta wtedy stężenie trójglicerydów, a maleją kwasy tłuszczowe i estry, powoduje złuszczanie się skóry.
Wśród przyczyn łojotokowego zapalenia skóry wymienia się także zaburzenia pracy układu immunologicznego, niską higienę, zanieczyszczenia płynące ze środowiska, nadmierny stres lub podrażnienia pod wpływem słońca.
Łojotokowe zapalenie skóry objawia się poprzez pojawienie się na skórze delikatnego rumienia, który ulega złuszczaniu. Powstające łuski są żółte oraz tłuste, często może także dochodzić do powstawania strupów.