Co stosować na swędzącą skórę?

Istnieje wiele przyczyn swędzenia skóry – od skrajnego wysuszenia naskórka przez alergie, podrażnienia, aż po dermatozy skóry, takie jak łuszczyca, egzema czy AZS. Na co zatem zwracać szczególną uwagę podczas wystąpienia świądu i, przede wszystkim, jak sobie z nim radzić, by nie oszaleć?

Czym jest świąd skóry?

Chyba każdy z nas doświadczył w życiu uczucia uporczywego swędzenia. Mówi się, że bywa ono bardziej dokuczliwe od bólu i jest w tym sporo racji. Głównie dlatego, że zmusza nas do natychmiastowej reakcji – podrapania się, które niestety bardzo rzadko przynosi ulgę. Skąd bierze się to uczucie? Nasz mózg otrzymuje sygnał od receptorów czuciowych, pobudzonych na przykład przez dotknięcie. Mózg z kolei odpowiada sygnałem ostrzegawczym, wywołującym swędzenie. Dzięki temu możemy obronić się przed siedzącym na naszej skórze owadem. Oczywiście nie tylko przed nim – także przed czynnikami drażniącymi, jak detergenty czy przed działaniem bakterii i grzybów. Jednak, jak doskonale wiemy, swędzenie jest wynikiem nie tylko działania z zewnątrz, ale także z wewnątrz. Może być reakcją alergiczną na pożywienie lub leki bądź nawet reakcją organizmu na niesprawne działanie jakichś organów (swędzenie skóry pojawia się przy cukrzycy i nadczynności tarczycy).

Przyczyny swędzenia

Jak zatem widać, swędzenie może być objawem chorób skórnych bądź chorób ogólnoustrojowych. Istotne jest, by nie bagatelizować tego symptomu i uważnie obserwować zarówno stan naskórka jak i zmiany, które mogły spowodować ten stan. Najczęstszą przyczyną świądu jest wysuszenie skóry, powodowane czynnikami zewnętrznymi takimi jak zły stan powietrza, detergenty czy nieodpowiednia pielęgnacja. Istotne jest zatem sprawdzenia kosmetyków, proszków do prania czy płynów do mycia, które mogły podrażnić skórę i wywołać swędzenie. Jeśli jest ono spowodowane czynnikami zewnętrznymi, rezygnacja na przykład z obecnie używanego żelu i zastąpienie go na przykład emolientem powinno być wystarczające.

Świąd może być jednak przyczyną także chorób ogólnoustrojowych:

  • nowotworu
  • cukrzycy
  • zaburzeń endokrynologicznych
  • chorób krwi, wątroby i nerek.

Dlatego jeśli zmiana stylu życia i wyeliminowanie czynników potencjalnie podrażniających nie wywołają pożądanego efektu, wizyta u lekarza z pewnością będzie zalecana.

Jakie kosmetyki na swędzącą skórę?

Świąd jest także przyczyną skrajnie wysuszonej, podrażnionej skóry, z którą nierzadko nie potrafimy się obchodzić. Może być także efektem dermatoz skórnych. W tych przypadkach niezwykle pomocny może okazać się emolient – dermokosmetyk dedykowany osobom z wyjątkowo delikatną skórą. Tego typu preparaty wspierają naturalną barierę hydrolipidową, redukując ryzyko powstania przeznaskórkowej utraty wody, która jest jedną z przyczyn swędzenia. Wybierając odpowiednie kosmetyki kierujmy się składem: najlepiej by emolient zawierał głównie naturalne tłuszcze roślinne, które świetnie nawilżają, natłuszczają i regenerują naskórek. Ponadto dobry emolient nie powinien posiadać składników zapachowych i parabenów, które niekiedy również podrażniają wrażliwą skórę.