Jaki fotelik samochodowy?

Fotelik dziecięcy do samochodu jest zakupem niezbędnym w momencie, kiedy chcemy przewozić naszym pojazdem małe dzieci. Odpowiedni wybór fotelika może jednak być dla nas dużym wyzwaniem, biorąc pod uwagę bardzo bogaty rynek fotelików w różnych cenach. Na co zwrócić uwagę kupując fotelik? Jakimi wytycznymi kierować się w pierwszej kolejności?

Wybór fotelika w zależności od wagi dziecka

Zgodnie z prawem zarówno Europejskim, jak i naszym krajowym, wybór fotelika dziecięcego powinien być ściśle dopasowany do obecnej wagi naszej pociechy. Zgodnie z normą ECE 44 foteliki dziecięce można podzielić na następujące grupy:

  • Grupa 0 – Są to foteliki przeznaczone dla noworodków, których waga nie przekracza 10 kilogramów (około 10 miesiąc życia),
  • Grupa 0+ – Te foteliki są przeznaczone na dzieci do wagi 13 kg ( około 12–15 miesięcy),
  • Grupa 1 – Są to foteliki, które powinny być dopasowane do dzieci o wadze od 9 do 18 kg (około 4 latka),
  • Grupa 2 – Te foteliki posłużą dziecku, którego waga nie przekracza 25 kilogramów (około 6 lat),
  • Grupa 3 – Ostatnia grupa fotelików przeznaczona jest dla starszych dzieci do 36 kg (6–11 lat).

Różnica w cenie fotelika ma znaczenie

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo fotelików we wszystkich przedziałach cenowych. Na bezpieczeństwie naszych dzieci nie powinniśmy oszczędzać, dlatego lepiej wyposażyć swój samochód w droższy fotelik, ale wykonany ze znacznie lepszych i trwalszych materiałów. Zawsze przed zakupem fotelika powinniśmy przeczytać opinie klientów oraz sprawdzić, jak ów fotelik przeszedł test zderzeniowy. Na tej podstawie można wybrać fotelik, który z jednej strony nie należy do najdroższych, ale w drodze testów okazał się bardzo bezpiecznym rozwiązaniem.

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj mocowania fotelika. Ten powinien być również dobrany do naszego modelu samochodu. Ta kwestia nie jest usystematyzowana, dlatego warto przed zakupem sprawdzić, czy fotelik można z powodzeniem zamontować w samochodzie i czy jest on w stabilnym położeniu. Alternatywą jest zakup fotelika z systemem mocowania ISOFIX, który jest bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie w nowych modelach samochodów. Typ fotelika z tym systemem mocowania będzie doskonałą inwestycją, jeżeli jesteśmy zmuszeni często zmieniać samochody.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Kupując samochód używany, warto zaopatrzyć się również w niezależną gwarancję na samochód używany. Samochody z gwarancją, które podczas trasy ulegną awarii, w szybki sposób będzie można naprawić bez dodatkowych kosztów, a pieniądze zaoszczędzone na naprawie będziemy mogli przeznaczyć na jak najbezpieczniejszy model fotelika dziecięcego.