Po czym na pewno będziesz mieć zgagę?

Zgaga jest nieprzyjemnym uczuciem, który spotyka bardzo wiele osób. Zgagą nazywa się pieczenie i ból w przełyku, który atakuje najczęściej w niedługim czasie od spożycia pokarmów lub intensywnym wysiłku fizycznym. Zgaga potrafi uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, dlatego warto poznać przyczyny jej powstawania, a także sposoby na uniknięcie lub zneutralizowanie niemiłych objawów.

Powstawanie pieczenia w przełyku

Nieprzyjemne objawy powstają gdy niestrawiony do końca pokarm cofa się do przełyku wraz z towarzyszącym mu kwasem żołądkowym. To właśnie jego obecność powoduje ból i pozostałe uciążliwe oznaki. Zgagę można poznać także po gorzkim smaku w ustach, trudności z przełykaniem, niekiedy pojawiają się również wymioty.
Częstą przyczyną refluksu jest palenie papierosów, zatem palacze, a także osoby przebywające w ich towarzystwie mogą być bardziej narażeni na problemy z kwasem żołądkowym. Kobiety ciężarne również mogą uskarżać się na ból, w ich przypadku jest to spowodowane jednak powiększającą się macicą, która zaczyna uciskać na żołądek i w ten sposób wpływać na cofanie treści pokarmowych.
Jest grupa produktów po spożyciu której zwiększa się ryzyko powstania refluksu. W celu uchronienia się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami należy zrezygnować z napojów gazowanych, warzyw, które rozluźniają zwieracz przełyku – należy do nich na przykład cebula i czosnek. Wskazane jest również unikanie cytrusów, czekolady, napojów z zawartością kofeiny, alkoholu, a także potraw ostro przyprawionych i tłustych.

Sposoby walki ze zgagą

Warto ograniczyć stres, zadbać o spokojny sen. Dobrym pomysłem jest zbilansowana, lekkostrawna dieta, małe porcje i picie dużej ilości wody. Poza tym należy zakładać nieuciskające ubrania, zrezygnować z pasków, utrzymywać prawidłową wagę, pilnować godzin posiłków i nie przejadać się przed snem, a także przed wysiłkiem fizycznym. Palacze powinni rzucić palenie papierosów. Warto także wspomagać się ziołami, które ułatwiają trawienie. W stanach dużego i nieprzyjemnego bólu pomocne są leki przeznaczone do walki ze zgagą. Przykładem jest Bioprazol Bio Max, Ranigast Max lub Manti. Należy pamiętać o najlepszej pozycji do snu – jest to albo spanie na wznak albo na lewym boku. Wpływ ma także ułożenie poduszki. Dobrze jest położyć ją w taki sposób, by głowa była troszkę wyżej niż reszta ciała.

Refluks żołądkowy nie należy do rzeczy przyjemnych, jednak istnieją sposoby na walkę z nim i minimalizowanie jego niechcianych objawów. Warto mieć na uwadze wszystkie te metody, ponieważ stosowanie ich, korzystnie wpłynie także na inne aspekty zdrowotne.