Dotychczas, trądzik kojarzył się głównie z młodzieżą i ich burzą hormonów, ale okazuje się, że to coraz częstsza przypadłość także u dorosłych. Jak poradzić sobie z tymi nieestetycznymi krostkami na twarzy, po których niejednokrotnie pozostają blizny, szpecące twarz, dekolt czy plecy?
Trądzik – podstawowe informacje.
Trądzik to nie tylko brzydkie pryszcze i krostki, które nas szpecą, to także choroba skóry, która może być uciążliwa i powinno się ją leczyć. Warto skierować swoje kroki do specjalisty, ponieważ samodzielne wyleczenie trądziku raczej nie jest możliwe. Co prawda można wyeliminować, bądź zmniejszyć ilość słodyczy i ostrych potraw w swojej diecie, a wzbogacić ją o witaminę A i beta karoten, ale to nie wszystko.
Trądzik, w zależności od nasilenia, ma trzy fazy. Pierwsza to faza zaskórniaków, które wyglądają jak białe bądź czarne krostki. Pojawiają się na twarzy, plecach i dekolcie, czyli tam, gdzie mamy najwięcej gruczołów łojowych. Grudki i krostki to druga faza trądziku, średnio nasilona. W tej fazie na skórze widać zaczerwienienie i wypukłość, która świadczy o stanie zapalnym wokół gruczołów łojowych. Trzecia, najcięższa faza to guzki o sino-czerwonej barwie, wypełnione w środku ropą. W tej fazie, choroba znajduje się już pod głębszą warstwą skóry, zaś cysty pozostawiają o sobie blizny.
Jak leczyć trądzik?
Sposobów leczenia trądziku jest wiele i wszystko zależy od tego, co zaleci nam dermatolog, do którego koniecznie należy się wybrać, jeśli męczą nas problemy z trądzikiem. Zależy to też od tego, jak nasilona jest choroba. Terapia przeważnie jest długotrwała, ale opłacalna, ponieważ dzięki niej można pozbyć się problemu z trądzikiem raz na zawsze. Lekarz może przepisać antybakteryjne maści i kremy z witaminą A (warto jest również włączyć do swojej diety warzywa z beta karotenem, czyli te, które są żółte i pomarańczowe – beta karoten jest substancją, która wspomaga wytwarzanie witaminy A), bądź przejść do radykalnych środków i przepisać antybiotyki, albo terapię preparatami na bazie kwasu witaminy A, która jest jednak niebezpieczna i w czasie jej trwania nie wolno zajść w ciążę, ponieważ kwas ten jest wysoce niebezpieczny dla płodu.
Odpowiednia dieta do walki z trądzikiem
Aby pokonać trądzik, warto jest zmienić nawyki żywieniowe. Tłuszcz, duże ilości cukru i ostre przyprawy sprawiają, że stan skóry pogarsza się. Zamiast tego, warto sięgnąć po produkty z witaminą A i beta karotenem, co pozytywnie wpłynie na wygląd skóry.