Emigracja zarobkowa trwa w najlepsze. Wśród krajów, które bierzemy pod lupę, znajduje się Norwegia. Kusi przede wszystkim wysokimi zarobkami, elastycznym podejściem rynku pracy i dużymi możliwościami rozwoju zawodowego. Co warto wiedzieć o tamtejszym rynku pracy?
Wykształcenie i znajomość języka obcego
Praca w Norwegii rządzi się swoimi prawami i wygląda odmiennie od systemu, jaki panuje w Polsce. Niewątpliwie jednak wysokość zarobków to różnica, która wysuwa się na prowadzenie. W Norwegii największe szanse mają osoby nie tylko z wykształceniem, ale i znajomością języka norweskiego w stopniu komunikatywnym. Takich pracowników wciąż brakuje na rynku. Jeśli zaś nie posiada się umiejętności porozumiewania w języku ojczystym, konieczna jest znajomość angielskiego.
Autoryzacja dokumentów to etap, przez który muszą przejść potencjalni pracownicy pochodzący z zagranicy. Tą drogą potwierdzane jest wykształcenie, ale trzeba pamiętać o tym, że w Norwegii nie uznaje się wykształcenia zawodowego.
Formalności dla osób wyjeżdżających w innych celach niż turystyczne
Osoby, które planują na dłuższy czas pozostać w Norwegii, by tam szukać pracy i układać sobie życie, muszą liczyć się z formalnościami. Już sama praca nakłada obowiązek corocznego rozliczania z tytułu wynagrodzenia. O zwrot podatku z Norwegii, a dokładniej mówiąc jego rozliczenie, warto zwrócić się do specjalistów, którzy wiedzą, jak wypełnić dokumenty. Z innych formalności dla nowo przybyłych na dłuższy czas, wymaga się zamówienia karty podatkowej, wyrobienia norweskiego numeru personalnego, założenia konta bankowego oraz dokonania rejestracji w Urzędzie ds. Cudzoziemców i oczywiście znalezienie miejsca do zakwaterowania.
Choć formalności jest sporo, a system pracy wygląda inaczej niż w Polsce, spośród europejskich krajów warto Norwegię wziąć pod uwagę, gdy w grę wchodzą cele zarobkowe. W formalnościach wszelkiego rodzaju, w tym rozliczeniu, jakim jest zwrot podatku z Norwegii, pomogą specjaliści. Z resztą z czasem można sobie poradzić.