Zdecydowanie najbardziej powszechna choroba skóry, która dotyczy praktycznie od 80% do 100% osób w wieku pomiędzy 16 a 30 rokiem życia. Większość przypadków ma łagodny przebieg, natomiast u ok. 15% pacjentów mogą występować poważne stany zapalne oraz powstające przebarwienia.
Trądzik pospolity jest wywoływany przez:
· zmiany hormonalne, które następują w okresie dojrzewania
· uwarunkowanie genetyczne: do wytwarzanie nadmiernej ilości łoju, jak i częstsze występowanie u osób, u których rodzice również borykali się z trądzikiem
· zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych
· infekcje (bakterie i grzyby).
Trądzik pospolity zawsze pojawia się na twarzy, ponadto może on także wystąpić na plecach, klatce piersiowej oraz okolicach mostka.
Objawy dobrze każdemu znane to powstające zaskórniki, grudki oraz krostki. Ich następstwem jest stan pozapalny, czyli przebarwienia, podrażnienia skóry, a nawet blizny.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty, czyli przewlekła choroba skóry jest wynikiem zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Jego początki mogą pojawić się ok. 30 roku życia, natomiast z biegiem lat przypadłość ta może się nasilać. Przyczyn powstawania trądziku różowatego jest wiele. Wśród nich warto wymienić m.in.:
· zaburzenia hormonalne
· zaburzenia naczyniowe
· zakażenia miejscowe
· czynniki pokarmowe takie jak alkohol, kawa, ostre potrawy
· stres
· przyjmowanie niektórych leków (steroidy czy niektóre antybiotyki).
Choroba rozpoczyna się na skórze nosa, a następnie przenosi się na policzki, czoło, podbródek i boczne części szyi. Z początku pierwszym objawem jest rumień skóry twarzy, któremu towarzyszy pieczenie i napięcie skóry. Stan zaawansowany to natomiast pojawianie się zmian grudkowo- krostkowych, delikatnie złuszczających się.