Zapalenie kaletki maziowej to stosunkowo częsty problem, z którym borykają się nie tylko osoby aktywne fizycznie, ale również pracownicy biurowi. Nieprzyjemny ból może utrudnić codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie podstawowych czynności, dlatego też przy pierwszych niepokojących nas objawach warto udać się do lekarza. Co dokładnie kryje się pod pojęciem „zapalenia kaletki maziowej” oraz jak przebiega leczenie?
Kaletka maziowa i stan zapalny
Kaletki maziowe są to struktury, które odpowiadają za zmniejszanie tarcia podczas wykonywania ruchu. Są one umiejscowione między rzepką a skórą lub między mięśniem a ścięgnem, czyli w miejscach gdzie podczas ruchu ważne jest, aby ułatwić przesuwanie się narządów względem siebie. Stanowią one zatem barierę ochronną tych okolic, które w szczególnym stopniu są narażone na urazy. Funkcja ochronna kaletki przed ścieraniem mięśni oraz ścięgien w czasie ich przesuwania się po powierzchniach kości jest możliwa dzięki produkowanej przez nią mazi.
Zapalenie kaletki maziowej jest natomiast stanem zapalnym woreczka łącznotkankowego. Znajduje się on pomiędzy brzuścem mięśnia a kością, która w tym ruchu uczestniczy. Najczęstsze stany zapalne pojawiają się w okolicach łokci, kolan, ścięgna Achillesa, bioder oraz barków.
Przyczyny i objawy zapalenia kaletki maziowej
Najczęstsze przyczyny powodujące stan zapalny:
· urazy oraz przeciążenia podczas wykonywanych gwałtownie ruchów, zwłaszcza w trakcie treningów (pływanie, tenis, piłka ręczna),
· brak rozgrzewki przed ćwiczeniami,
· nienaturalne ułożenie i utrzymywanie stawów np. łokci podczas pisania na klawiaturze,
· infekcje (kiła, gruźlica),
· schorzenia takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów czy dna moczanowa.
Objawy zapalenia kaletki maziowej:
· ból w okolicach nadwyrężonego stawu,
· tkliwość,
· obrzęk,
· zaczerwienienie,
· ograniczone możliwości ruchowe w miejscu, którego dotyczy zakażenie,
· sztywność stawów.
Leczenie zapalenia kaletki maziowej
W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy udać się do specjalisty (ortopeda, reumatolog). Podstawową formą leczenia stanu zapalnego jest stosowanie chłodzących maści oraz żelów na urazy o działaniu uśmierzającym ból, takich jak Traumon, Aescin czy Altacet. Ponadto, pacjent może przyjmować również przeciwzapalne niesteroidowe leki lub antybiotyki, gdy przyczyną są infekcje bakteryjne. Pomocne w złagodzeniu obrzęku są również zimne okłady oraz ćwiczenia rehabilitacyjne, mające na celu pełne odciążenie stawu i zachowanie ruchomości.