Czynniki sprzyjające zaparciom

Zaparcia to dolegliwość dotycząca układu pokarmowego, objawiająca się problemami z wypróżnianiem. Borykają się z nimi nie tylko dorośli, ale również i dzieci. Przypadłość ta może być wywoływana przez wiele rozmaitych czynników, jednakże istnieją sposoby, aby im przeciwdziałać. Co na zaparcia jest zatem najskuteczniejsze?

Czym są zaparcia?

Mianem zaparć określa się zaleganie treści jelitowej w okolicach przewodu pokarmowego, najczęściej w jelicie grubym oraz związane z tym problemy z wydalaniem stolca z odbytnicy, czyli końcowego odcinka przewodu pokarmowego.
Zaparcia objawiają się nieregularnym wypróżnianiem (rzadziej niż 3 razy w tygodniu), a także zmianą konsystencji stolca poprzez jego zagęszczenie, wynikające z zalegania w jelicie grubym oraz nadmiernego wchłaniania wody. Staje się on twardszy oraz zbity, o nieprzyjemnym zapachu.

Przyczyny zaparć oraz czynniki im sprzyjające

Najczęstszym rodzajem zaparcia jest zaparcie idiopatyczne. Wyróżnia je to, iż nie jest ono związane z żadną chorobą jelit. Ponadto, zaparcia są także powodowane przez m.in. schorzenia neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane), cukrzycę, niedoczynność tarczycy, brak zwojów nerwowych w jelicie grubym oraz jego rozszerzenie, niektóre sytuacje (np. częste i długotrwałe podróże oraz brak możliwości wypróżniania się), hemoroidy lub przepuklinę.

Poza przyczynami, wyróżnić należy również czynniki sprzyjające zaparciom, do których zalicza się:

  • stres, depresję,
  • dietę pozbawioną lub ubogą w błonnik,
  • płeć żeńską,
  • wiek powyżej 65 roku życia,
  • nieregularne spożywanie posiłków,
  • choroby przewodu pokarmowego,
  • powstrzymywanie stolca,
  • nieodpowiednie nawodnienie,
  • przyjmowanie niektórych lekarstw.

Sposoby na zaparcia

Prawidłowa praca naszych jelit, jak i całego układu pokarmowego jest możliwa, jeśli będziemy stosowali się do sprawdzonych i skutecznych porad.

Zmiana nawyków żywieniowych

  • To, co na zaparcia jest najlepsze dla naszego organizmu to przede wszystkim odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w błonnik poprawiający i przyspieszający metabolizm oraz pracę jelit, a także produkty pełnoziarniste, czyli grube kasze, chleb razowy, otręby, płatki owsiane. Pamiętajmy również, aby zwiększyć spożywanie warzyw oraz owoców w formie surowej, a także ubogacić swoją dietę w fermentowane produkty mleczne, takie jak kefiry i maślanki. Obowiązkowe jest również nawadnianie swojego organizmu wodą lub ziołowymi herbatami.
  • Powinniśmy natomiast zrezygnować z produktów zapierających, do których zalicza się słodycze (głównie czekoladę!), kawę i mocną herbatę, jasne pieczywo pszenne oraz warzywa takie jak groch, kapusta, fasola i bób.
  • Zaleca się ponadto spożywanie mniejszych, częstszych oraz przede wszystkim regularnych posiłków.

Aktywność fizyczna
W przypadku zaparć nie zapominajmy o ruszaniu się! Aktywność fizyczna pobudza perystaltykę jelit, co sprzyja prawidłowemu wypróżnianiu się.

Środki na zaparcia
Możemy wybrać naturalne zioła, takie jak nasiona kruszyny, nasiona babki śródziemnomorskiej oraz babki piaskowej lub też apteczne leki pobudzające pracę jelit oraz zmiękczające stolec.