Statystyki opracowane przez największy niemiecki automobilklub ADAC dowodzą, iż ryzyko wypadku w okresie zimowym jest aż sześciokrotnie większe niż w okresie letnim. Znaczna część polaków zdaje sobie z tego sprawę, co można zauważyć po częstotliwości wyszukiwań w Google takich fraz jak „bezpieczeństwo na drodze części” bądź „chlapacze subaru impreza na zimę”. W związku z powyższym warto poznać najistotniejsze elementy techniki jazdy, które pozwolą radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Jak postępować podczas wjazdu na błoto pośniegowe i czarny lud?
Czasem zima ostro daje się we znaki. Zwłaszcza, gdy jest ona surowa, a temperatura waha się między ujemna a dodatnią – wtedy należy uważać na tzw. czarny lud. To nic innego jak warstwa lodu, która bezpośrednio pokrywa nawierzchnie drogi. Pomimo, iż trasa sprawia wrażenie bezpiecznej i suchej, może sprawić wiele trudności. Kierowca przeważnie jest zaskoczony takimi warunkami, w związku z czym, podczas jazdy należy zachować koncentracje i obserwować reakcję samochodu oraz drogę. Oznakami, które sugerują pojawienie się gołoledzi są lżej chodząca kierownica i błyszczący asfalt. W takim przypadku należy nagę zdjąć z gazu i powoli kręcić kierownicą w celu utrzymania zadanego toru jazdy. Nie zaleca się hamować, gdyż może to wpłynąć na utratę kontroli nad autem.
Kolejnym zagrożeniem na drodze zima jest błoto pośniegowe. Pojawia się ono w momencie, kiedy temperatura stopniowo wzrasta, a śnieg zaczyna topnieć. Taki stan rzeczy daje ulgę i pozwala na nieco bardziej odważną jazdę. Jednak jest to wielkim błędem, ponieważ takie warunki mogą doprowadzić do wystąpienia slush planigu (zjawiska, w którym warstwa błota przedziera się pod powierzchnie opony, doprowadzając do utraty przez nią pełnej styczności z nawierzchnią) i kolizji, a nawet wypadków. Dlatego tez, istotna jest rozważna jazda i obserwacja zachowania opon – czy skutecznie odprowadzają błoto pośniegowe.
Rozwaga może uratować życie
Poza właściwą techniką jazdy, niezwykle istotne jest mądre i odpowiedzialne podejście do prowadzenia samochodu. Dostosowanie prędkości do panujących warunków, unikanie gwałtownych manewrów na drodze oraz zapewnienie bezpiecznej odległości (droga hamowania może okazać się o wiele dłuższa niż latem), to tylko niektóre czynniki składające się w całość.
Właściwe przewidywanie wydarzeń na drodze to kluczowe ogniwo, które pozwala na bezpieczną jazdę. Wielokrotnie można w taki sposób uniknąć niemiłych wydarzeń, które są nieuniknione w przypadku braku techniki kierowcy rajdowego. Jednak stosowanie najważniejszych zasad tworzących technikę jazdy w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem są gwarancja bezpiecznego podróżowania nawet w warunkach srogiej zimy.