Ból brzucha u dziecka i niejednokrotnie towarzysząca temu biegunka z pewnością są alarmujące dla rodziców. Nic dziwnego, bo biegunka u naszej pociechy może być niebezpieczna, a im dziecko młodsze, tym rozwolnienie stwarza większe zagrożenie.
Jak rozpoznać biegunkę?
Biegunką określamy sytuację, w której dziecko bądź niemowlak karmiony sztucznie odda płynny bądź półpłynny stolec więcej niż trzy razy przez dwanaście godzin. Jeśli w stolcu, oprócz przetrawionej treści pokarmowej znajduje się krew, śluz lub ropa, to już jedno takie wypróżnienie jest kwalifikowane jako biegunka i należy niezwłocznie udać się do lekarza, zwłaszcza w przypadku niemowląt.
Przyczyny biegunki
Biegunka, podobnie jak ból brzucha u dziecka, może być spowodowany zwykłą niestrawnością, co nie jest zbyt groźne, ale także innymi czynnikami, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, a jeśli objawy zostaną zignorowane, mogą również zagrażać życiu. Przyczyną biegunki mogą być zakażenia wirusowe (szczególnie niebezpieczne są rotawirusy, na które powinno się zaszczepić dziecko!) czy bakteryjne, ale także alergie pokarmowe. Wtedy biegunka występuje dwie godziny po spożyciu uczulającego pokarmu. Ponadto, biegunka może występować wraz z różnego rodzaju infekcjami, np. ucha czy gardła. Biegunka może być także efektem niepożądanego działania leku. Biegunka przewlekła, która trwa dłużej niż cztery tygodnie najpewniej jest objawem znacznie niebezpieczniejszych chorób, takich jak mukowiscydoza, nieswoiste zapalenie jelit, celiakia, czy zespołu jelita drażliwego. Jeśli biegunka nie ustępuje, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Domowe sposoby na biegunkę
Biegunka jest uciążliwa, tak samo jak ból brzucha u dziecka, który przeważnie towarzyszy tej nieprzyjemnej chorobie, ale nie trzeba od razu iść do lekarza i można najpierw spróbować domowych sposobów (w przypadku niemowląt i dzieci do lat trzech, lepiej jednak skonsultować się z lekarzem, zamiast próbować domowych sposobów). Najważniejsze jest dbanie o to, by dziecko było nawodnione – niech pije niegazowaną wodę źródlaną małymi łykami; do wody można dodać dostępne w aptece elektrolity. Ponadto, dobrze działa herbata zaparzona z suszonych czarnych jagód. Dwie łyżki stołowe jagód należy wsypać do 0,5 l wody, doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przez dziesięć minut. Po tym czasie odcedzić napar i podawać dziecku trzy razy dziennie po filiżance.