Grzybica paznokci to przypadłość występująca niezależnie od pory roku, jednak nasilająca się zwłaszcza latem, gdy często chodzimy boso i korzystamy z publicznych basenów. To niezbyt przyjemny, choć na całe szczęście możliwy do wyleczenia problem. Może być jednak bardzo czasochłonny, a także nawracający. Lepiej zatem starać się przed nim ustrzec, zamiast z nim walczyć.
Czym jest grzybica paznokci?
O grzybicy paznokci mówimy wtedy, gdy płytka paznokcia została chorobowo zmieniona przez działanie grzybów, które „pożywiają się” białkiem. Jednak grzybica nie występuje samoistnie – potrzebuje zarówno grzybów, jak i doskonałych warunków do ich rozwoju. To przede wszystkim wilgotne, ciepłe środowisko, dlatego grzybica znacznie częściej jest przypadłością przy paznokciach u stóp, niż u dłoni. Dodatkowo, jak można się domyślić, przy schorzeniu istotna jest higiena. Jej brak, ciągłe noszenie skarpet (niepozwalanie skórze oddychać), wysoka potliwość stóp – wszystko to mocno wpływa na możliwy rozwój grzybicy.
Jak rozpoznać grzybicę?
Grzybicę rozpoznajemy przede wszystkim po kolorze płytki paznokcia. Na początku pojawiają się na niej białe plamki, następnie zmienia kolor na żółty, później na zielony. Płytka staje się grubsza, łuszczy się i rozwarstwia. Dodatkowo stopy, a zwłaszcza paznokcie, wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Jego przyczyną są złogi grzybicze pod paznokciami.
Najczęściej grzybica atakuje pierwszy i ostatni paznokieć u stopy, może także przerzucić się na pozostałe, dlatego istotnym jest, by nie bagatelizować tego problemu. Dodatkowo sama grzybica paznokci jest związana z grzybicą stóp, która pojawia się na przykład po korzystaniu z sauny, basenu, łazienek na siłowniach bez skarpetek bądź obuwia.
Grzybica występuje także przy innych chorobach, takich jak cukrzyca, anemia, otyłość, zaburzenia układu krążenia czy stosowana przy nowotworze chemioterapia.
Jak leczyć grzybicę paznokci?
Lek na grzybicę paznokci zapisuje nam dermatolog, często jedynie po spojrzeniu na chorą stopę – grzybice łatwo rozpoznać. Nierzadko ma on postać kremu bądź preparatu na paznokcie, w formie na przykład lakieru. Oczywiście w trakcie leczenia konieczne jest zachowanie higieny stóp i paznokci, codzienne mycie i odpowiednie wysuszanie. W zależności od stopnia zaawansowania grzybicy, leczenie może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego tak istotne jest szybkie rozpoznanie, a jeszcze lepiej – prewencja. Grzybica ma tendencję do nawracania, dlatego istotne jest, by lek na grzybicę paznokci wykorzystać w całości, aż do całkowitego zniknięcia problemu. Dodatkowo warto wyrzucić obuwie i skarpety, z których korzystaliśmy – mogą znajdować się na nich zarodki, które mogłyby spowodować ponowne zarażenie.