Wizyta u adwokata zazwyczaj kojarzy się z ogromnymi kosztami oraz problemami, których normalna osoba nie jest w stanie sama rozwiązać. Tak naprawdę nie każda sprawa wymaga czynnego udziału, ani nie pochłania dużej ilości pieniędzy. Dlatego więc, w sytuacjach dość problematycznych zalecane jest poradzić się profesjonalisty oraz skorzystać z jego pomocy w trakcie podejmowania działań mających na celu wyklarowanie sytuacji. Dobrym sposobem na znalezienie specjalisty w danym mieście jest wpisanie w wyszukiwarkę takich fraz jak „prawnik Łódź” czy „prawnik Warszawa”.
Jakimi dziedzinami praw zajmują się adwokaci?
W dużej mierze wszystko uzależnione jest od tego, czym dokładnie specjalizuje się kancelaria. W związku z powyższym, przed udaniem się na spotkanie z prawnikiem, należy zapoznać się z ofertą miejsca, w którym wybrany adwokat pracuje. Z jego kompetencji można skorzystać w kwestiach rozwodowych, prawa karnego, w celach związanych z nieruchomościami oraz prawa spadkowego. Niezależnie od posiadanego problemu, renomowany adwokat zawsze dokona profesjonalnego wywiadu, zapozna się z sytuacja klienta, a następnie wyjaśni jego możliwości oraz ewentualne postępowanie poprzez wymianę pism czy na rozprawie w sądzie.
Jak należy przygotować się na pierwsze spotkanie z adwokatem?
Pierwsza konsultacja z prawnikiem ma na celu rozeznanie się w sytuacji oraz zapoznanie z przedstawionymi przez klienta materiałami. Adwokat począwszy wysłucha, a po pierwszym objaśnieniu problemu zaproponuje jedną lub więcej alternatyw rozwiązania zaistniałego problemu. W związku z powyższym, na pierwsze spotkanie należy zabrać ze sobą wszystkie materiały, które są istotne w sprawie. Dobrym działaniem jest wcześniejsze przygotowanie planu – w głowie lub na kartce – który będzie dotyczył tego, co dokładnie chce się przekazać adwokatowi. Pozwoli to na nie pominięcie żadnego istotnego szczegółu, a w konsekwencji na skuteczniejsze ocienienie sytuacji przez prawnika.
Czy skorzystanie z pomocy prawnika jest potrzebne podczas prowadzenie firmy?
Nawiązanie współpracy między firmą a kancelarią adwokacką jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. W jednej strony, wykupiony „abonament” w kancelarii będzie generował koszt co miesiąc, jednak z drugiej w przypadku nagłego zapotrzebowania na prawnika pozwoli to oszczędzić dość dużego jednorazowego wydatku. Podczas gdy przepisy ciągle się zmieniają, zwłaszcza w zakresie prawa podatkowego, współpraca z kancelarią adwokacką jest dobrą ochroną firmy przed ewentualną wpadką i problemami ze strony różnych instytucji.