Jak poradzić sobie z bezdechem w trakcie snu?
Powszechnie znane są rozliczne metody walki z problemem chrapania. Ostatnimi czasy popularne były różnego rodzaju klipsy na nos, suplementy oraz wiele innych „gadżetów”, których to skuteczność medyczna jest jednak ograniczona. Chrapanie związane jest z tłem anatomicznym i wymaga ukierunkowanego leczenia.
Kiedy chrapanie jest niebezpieczne?
Chrapanie staje się objawem chorobowym, gdy doprowadza do pojawienia się objawów tzw. obturacyjnego bezdechu sennego (OBPS), a więc epizodów zatrzymania oddechu, ze spadkiem saturacji i wyburzeniami w ciągu nocy. Ze względu na to, iż bezdechy senne podnoszą ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, zawału serca, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, konieczne może być niekiedy leczenie bezdechu sennego. Warto także nadmienić fakt, iż w przypadku schorzenia jak bezdech senny leczenie znacząco podnosi jakość życia, pozwala pacjentom się wysypiać i poprawia ogólne funkcjonowanie.
Jak wygląda bezdechu sennego leczenie?
Terapia OBPS oparta jest o ogólnych zaleceniach dotyczących modyfikacji stylu życia. Jak dotąd, nie udało się w sposób celowany zwalczyć problemu związanego z wiotkością elementów jamy ustnej. W tej konkretnej sytuacji nie okazały się również metody zabiegowe – np. usztywnianie podniebienia miękkiego lub plastyka łuków podniebiennych. Udowodniono, iż w specyficznym schorzeniu jak bezdech senny leczenie skuteczne okazuje się jedynie zrzucenie nadwagi, zaprzestanie palenia oraz ograniczenie spożywania alkoholu.
Współczesne bezdechu sennego leczenie opiera się o zastosowanie różnego rodzaju metod wspomagających oddychanie w trakcie snu. Podstawową jest CPAP, urządzenie które niezależnie od fazy oddechowej utrzymuje w drogach oddechowych dodatnie ciśnienie. Zapobiega to zapadaniu się podniebienia, cofaniu się nasady języka i w efekcie – przeciwdziała bezdechom, ograniczając jednocześnie zjawisko chrapania.
Pacjenci, cierpiący na bezdech senny leczenie z wykorzystaniem CPAP-u uważają bardzo często, za najlepszą rzecz, która przytrafiła się im w życiu. W końcu od wielu lat mają szansę się wyspać, mają o wiele więcej sił w ciągu dnia i znacznie lepiej kontrolują czynność serca, ciśnienie oraz glikemię.