Witaminy i minerały mają różne funkcje, ale łączy je jedno – są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli odżywiamy się prawidłowo, mamy zbilansowaną i różnorodną dietę, wówczas jesteśmy w stanie dostarczyć ciału wszystko, co jest jemu potrzebne. Jednak są sytuacje, w których dotykają nas niedobory witaminowe. Wówczas można wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece. Zestaw witamin powinien być dobrany do potrzeb danej osoby i jej stanu zdrowia.
Jeśli zaniedbujemy odpowiednią dietę (jemy mało, nieregularnie, bez zwracania uwagi na wartościowość składników odżywczych) i pijemy dużo kawy, wówczas warto pomyśleć o suplementacji. Witaminy powinno się uzupełniać również wtedy, gdy żyjemy w intensywnym stresie, bez czasu na odpoczynek. Wyczerpujący tryb życia powoduje duży ubytek magnezu oraz witamin z grupy B, dlatego warto rozważyć ich suplementację.
Osoby starsze, które nie mogą jeść pewnych owoców i warzyw ze względu na problemy zdrowotne (np. cukrzyca, kamica nerkowa) także powinny skonsultować z lekarzem lub farmaceutą zakup suplementów witaminowych. W aptekach są dostępne zestawy wzbogacone o składniki korzystne dla seniorów, takie jak żeń-szeń lub koenzym Q10, które dodają energii, poprawiają pracę mózgu i metabolizm.
Problemy zdrowotne (zaburzone wchłanianie jelitowe, biegunki) oznaczają zmniejszone przyswajanie składników odżywczych i tym samym powodują konieczność suplementacji poprzez zestaw witamin. W takiej sytuacji organizmowi zazwyczaj brakuje elektrolitów, witaminy B12, kwasu foliowego i żelaza.
Niedobory tego ostatniego składnika mogą również odczuwać kobiety, które intensywnie miesiączkują. Jego długotrwały brak prowadzi do anemii, dlatego koniecznie należy uzupełnić poziom żelaza dietą bądź odpowiednim suplementem.
Kobiety w ciąży powinny natomiast zażywać kwas foliowy, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu. Suplementację dodatkowych składników należy skonsultować z lekarzem, który oceni, czy jest ona konieczna.
Dla palaczy korzystny będzie zestaw witamin wzbogacony o witaminę C, która jest u tych osób słabo przyswajalna. Kwas askorbinowy ma właściwości przeciwutleniające, walczy z wolnymi rodnikami, których ilość jest duża u osób palących.
Natomiast wegetarianie czasem cierpią na niedobór witaminy B12, ponieważ nie jest ona dostępna w przyswajalnej formie w żywności roślinnej. Warto ją więc uzupełniać poprzez suplementację.
W naszym klimacie wielu osobom doskwiera również niedobór witaminy D, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jest to witamina wytwarzana w organizmie pod wpływem słońca. Większą część dnia spędzamy w pracy lub szkole, używamy filtrów przeciwsłonecznych, zakrywamy prawie całe ciało odzieżą, co utrudnia produkcję witaminy D w skórze. Jej ewentualny niedobór można sprawdzić poprzez badanie krwi i jeśli zostanie potwierdzony, wówczas rozpocząć suplementację.
Zestaw witamin może być dla nas niezbędny, jeśli cierpimy na różnego typu niedobory substancji odżywczych. Jednak nie należy długotrwale i bezrefleksyjnie suplementować witamin, ponieważ może to doprowadzić nawet do hiperwitaminozy, najczęściej wywołanej przedawkowaniem witaminy A, D, E i K. Dzieje się tak, ponieważ są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a często są zażywanie w tabletkach i popijane wodą. Bez dodatku tłuszczu nie zostaną przyswojone, a skumulują się w tkankach. Gromadzące się w organizmie nadmierne dawki witamin mogą doprowadzić do takich chorób jak, m.in. kamica nerkowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, niedokrwistość czy zwłóknienie wątroby.
Suplementowane witaminy i minerały mogą również wchodzić w interakcje z lekami, np. długotrwałe zażywanie witaminy B6 zmniejsza skuteczność leków stosowanych na chorobę Parkinsona, a żelazo i magnez mogą zaburzać działanie niektórych antybiotyków. Warto uzupełnić niedobory ważnych składników odpowiednimi preparatami, ale należy to robić z głową. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy zażywać dany zestaw witamin, należy to skonsultować z farmaceutą bądź lekarzem rodzinnym.