Anemia to choroba, która polega na niedoborze czerwonych krwinek czyli erytrocytów, bądź na niewystarczającym stężeniu hemoglobiny we krwi. Często jest bagatelizowana przez osoby na nią cierpiące. Nie zdajemy sobie sprawy, że nieleczona niedokrwistość może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Objawy niedokrwistości
Symptomy anemii często mylone są ze zwyczajnym przemęczeniem spowodowanym intensywnym trybem życia. Jej objawy to osłabienie, przewlekłe zmęczenie, bladość skóry, zawroty głowy, ciągła senność. Osoby cierpiące na niedokrwistość mają często problemy z koncentracją. Anemia może doprowadzić nawet do takich objawów, jak kołatanie serca. Te wszystkie dolegliwości kojarzymy często ze stresującą pracą, nadmiernym zmęczeniem, koniecznością wzięcia dłuższego urlopu. Jednak warto od czasu do czasu wykonać podstawowe badania krwi, aby być pewnym, że nie dotknęła nas właśnie anemia. Nieleczona bowiem prędzej czy później przyniesie niepożądane skutki, przede wszystkim dla naszego serca oraz mózgu.
Leczenie anemii
Jeśli badania wskażą, że cierpimy na niedokrwistość, udajmy się jak najszybciej do lekarza. On zdecyduje o sposobie leczenia. Najprawdopodobniej wypisze receptę na preparat, który w swoim składzie zawiera żelazo. Powinniśmy stosować się do wszystkich zaleceń specjalisty. Z pewnością powinniśmy zwrócić większą uwagę również na nasz sposób odżywiania się. Żelazo to składnik, który możemy w dużej mierze dostarczyć sobie dzięki spożywanym przez nas posiłkom. W żelazo bogate są na przykład rośliny strączkowe, takie jak fasola czy soja. Przy anemii warto jeść także wątróbkę oraz inne podroby. Dostarczajmy również swojemu organizmowi dużą ilość witaminy C, która zwiększa przyswajalność żelaza. Możemy to zrobić dzięki jedzeniu owoców cytrusowych czy papryki. Powstrzymajmy się natomiast od picia w czasie posiłków herbaty – zawarte w niej substancje zmniejszają przyswajalność żelaza. Pomocna w zwalczaniu anemii może być także pokrzywa. Starajmy się więc codziennie wypić napar pokrzywowy, a z pewnością poczujemy się lepiej. Badania wskazują, że również ashwaganda może być czynnikiem wspomagającym odbudowanie prawidłowego poziomu żelaza we krwi. Ashwaganda bowiem jest bogata właśnie w żelazo. Możemy ją zakupić w postaci kapsułek bądź w postaci płynnej. Należy pamiętać jednak, że takie środki jak pokrzywa czy ashwaganda są tylko pomocniczym sposobem na wyleczenie anemii. Zawsze przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza i to z nim skonsultować naszą terapię.