Refluks jest schorzeniem bardzo często występującym zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Cechuje się on szeregiem rozległych objawów obniżających komfort życia codziennego. Co jest jego przyczyną oraz jakie są objawy jego występowania?
Czym jest refluks?
Refluks najczęściej utożsamiany jest z dwoma schorzeniami – refluksem żołądkowo-przełykowym i jelitowo-żołądkowym. Pierwszy polega na przemieszczeniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, drugi zaś na cofnięciu się pokarmu (pomieszanego z wydzieliną z trzustki i żółcią) z dwunastnicy do żołądka.
Refluks – przyczyny
Do przyczyn powstania refluksu żołądkowo-przełykowego zaliczane jest nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku, spowodowane zbyt słabym napięciem mięśnia zwieracza dolnego przełyku. W efekcie następuje przemieszczenie kwaśnej treści żołądkowo-jelitowej do przełyku. Proces ten może mieć również charakter fizjologiczny. W takim przypadku nie jest on traktowany jako problem zdrowotny i ma miejsce tylko po posiłkach. Jednak gdy refluks występuje ze zwiększoną częstotliwością lub jest on długotrwały, może negatywnie wpłynąć na błonę śluzową przełyku.
Refluks – objawy
Refluks żołądkowo-przełykowy powoduje szereg rozległych objawów, które dzielą się na objawy przełykowe i poza przełykowe. Do tych pierwszych zaliczane są:
- zgaga,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- kwaśne odbijania,
- zaburzenia połykania,
- uczucie pełności w nadbrzuszu,
- bolesne połykanie,
- uczucie cofania się pokarmu.
Refluks jelitowo-żołądkowy cechują takie objawy jak:
- wrzody żołądka,
- zapalenie żołądka,
- niestrawność na tle kamicy żółciowej,
- zapalenie przełyku.
Refluks u dzieci – objawy
Wystąpienie refluksu w pierwszych miesiącach życia nie stanowi żadnego zagrożenia. Głównym jego objawem u niemowląt jest ulewanie, któremu sprzyja niedojrzałość dolnego zwieracza przełyku. Innymi przyczynami mogą być również takie czynniki, jak karmienie zbyt dużą ilością pokarmu, mała objętość żołądka, zwolniony odruch przełykania w odpowiedzi na cofający się pokarm oraz ułożenie na plecach. W nielicznych przypadkach schorzenie to może powodować odmowę jedzenia, ruminację, kolkę, kręcz karku i bezdech, a nawet upośledzenie umysłowe.
Refluks żołądkowo-przełykowy u starszych dzieci przejawia się głównie refluksowym zapaleniem przełyku. Objawy są bardzo zbliżone do tych występujących u osób dorosłych. U dzieci czynnikiem przyczyniającym się do wystąpienia refluksu są takie choroby jak mukowiscydoza oraz dychawica oskrzelowa.