Coraz częściej mówi się o pozytywnym wpływie wykładów motywacyjnych, książek związanych z rozwojem osobistym czy o coachingu. Czy rzeczywiście ma to tak zbawienne działanie na nasze postrzeganie świata, jak się mówi? Warto się nad tym zastanowić.

Czym cechuje się wykład motywacyjny

Wykład motywacyjny to, jak sama nazwa wskazuje, wykład, który ma za zadanie zmotywować nas do działania. Wykłady tego typu przeważnie są prowadzone przez coachów, a wstęp na nie rzadko jest darmowy. Podczas trwania takiego wykładu, coach często opowiada o swoim życiu i o tym, jak z nikogo stał się człowiekiem sukcesu, a następnie przechodzi do motywowania nas i przekonywania o naszej wielkiej wartości, co ma pomóc nam zacząć działać i zwizualizować nasze marzenia. Coachowie mają za zadanie wskazać nam prostą drogę do sukcesu i wmusić w nas pewność siebie i wiarę w naszą nieomylność.

Samoocena a jakość pracy

Podczas wykładu motywacyjnego, nasza samoocena powinna wzrosnąć. Psychologowie nazywają to sztucznym pompowaniem samooceny, które może okazać się bardzo groźne. Okazuje się bowiem, że im bardziej pewni siebie jesteśmy, tym łatwiej jest nam się „poślizgnąć”. Przekonani o własnej nieomylności, mamy problemy z przyjmowaniem krytyki, co może prowadzić do tego, że trudniej dogadywać nam się ze współpracownikami. Trzeba pamiętać, że ciężko porozumieć się z kimś, kto uważa, że zawsze ma rację, a możemy stać się takimi osobami, jeśli nasza samoocena będzie sztucznie napompowana.

Wartość wykładów motywacyjnych

Wykłady motywacyjne mają swoje wady i zalety. Do wad na pewno trzeba zaliczyć sztuczne pompowanie samooceny i to, że motywacja po takim wykładzie jest chwilowa i tak samo nieprawdziwa, jak nasza samoocena. Po takim wykładzie, kiedy nasza motywacja spadnie, może okazać się, że będziemy musieli uczęszczać na wykłady częściej i trudniej będzie nam znaleźć prawdziwe i długotrwałe źródło chęci do działania. Na szczęście, są także zalety. Dzięki wykładowi, możemy choć na chwilę się zmotywować i poczuć się lepiej sami ze sobą. Warto jednak nauczyć się samemu wykorzystywać metody coachów, zamiast płacić za kolejne wykłady.