Zapalenie zatok a przeziębienie – różnice

Gdy kichamy i cieknie nam z nosa, zwykle pierwsza nasza myśl to przeziębienie. Zapalenie zatok ma jednak podobne objawy, a jest dużo groźniejsze. Jak odróżnić od siebie te dwa schorzenia i jak je leczyć?

Czym są zatoki?

Zatoki są pustymi przestrzeniami zlokalizowanymi w kościach twarzoczaszki, których funkcje to m.in.:

  • produkcja wydzieliny nawilżającej i oczyszczającej wdychane powietrze,
  • ogrzewanie wdychanego powietrza,
  • ochrona struktur mózgu przed urazami,
  • modulacja głosu.

Bywa jednak tak, że funkcje zatok zostają upośledzone poprzez ich zaburzoną drożność. Może wtedy dojść do zapalenia zatok. Szczególnie narażone są osoby przebywające w suchych pomieszczeniach, mające przerośnięte migdałki, skrzywioną przegrodę nosową, częste infekcje górnych dróg oddechowych lub alergie.
Objawy zapalenia zatok
Dominującym objawem zapalenia zatok jest długotrwały, gęsty katar. Dodatkowo błona śluzowa nosa jest obrzęknięta, a jego drożność – zaburzona. Często zatkane zatoki mogą powodować również objawy bólowe. Ci, którzy często chorują na zatoki, z pewnością znają ten charakterystyczny ból, zlokalizowany w okolicy nosa, czoła lub wokół oczu, czyli w miejscach, gdzie znajdują się niedrożne zatoki. Występuje także silny ból głowy.

Przeziębienie a zapalenie zatok

Przeziębienie i zapalenie zatok mają bardzo podobne objawy: kichanie, katar, ból głowy. Podstawową różnicą jest czas ich trwania. W przypadku przeziębienia objawy mijają zwykle po około tygodniu, natomiast gdy chorujemy na zapalenie zatok – mogą one trwać dłużej. Poza czasem trwania dolegliwości, występują również inne różnice między przeziębieniem a zapaleniem zatok:

  • ból – w przypadku przeziębienia może występować lekki ból głowy, natomiast w przypadku
  • zapalenia zatok ból jest silniejszy i często umiejscowiony w okolicy oczu lub nosa. Przy
  • przeziębieniu może występować również ból gardła.
  • gorączka – przeziębieniu może towarzyszyć niewielki stan podgorączkowy, natomiast w
  • przypadku zapalenia zatok może występować gorączka,
  • kolor wydzieliny z nosa – jeśli cierpimy na przeziębienie, katar jest zwykle wodnisty, a wydzielina – przezroczysta. Przy zapaleniu zatok katar jest gęsty i ropny, koloru żółtego lub zielonkawego.

Leczenie zapalenia zatok

Gdy podejrzewamy u siebie zapalenie zatok, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W początkowym stadium choroby wystarczyć mogą antybiotyki, leki przeciwzapalne, a nawet dostępne bez recepty leki na zatoki, natomiast gdy choroba się rozwinie i będzie nieleczona – może przejść w stan przewlekły, którego leczenie jest cięższe i może wymagać nawet interwencji chirurgicznej.