Pojęcia opinii techniczno-budowlanej i ekspertyzy technicznej budynku pojawiają się często w kontekście szeroko pojętych prac budowlanych, ale czy wiemy czym te dwa terminy się od siebie różnią? Warto wiedzieć, bo jedna i druga mają zupełnie inny cel i nie działają wymiennie.
Opinia a ekspertyza techniczna budynku
Tak samo jak opinia techniczna, ekspertyza jest oceną stanu technicznego budynku. Od jednej i drugiej zależy plan prac nad budynkiem, pozwolenia na przeróbki oraz modyfikacje budynku. Jeśli chodzi o opinię techniczno-budowlaną jest to termin związany raczej z samą oceną stanu budynku, nie zakłada bardzo szczegółowiej informacji. Zakres opinii jest znacznie węższy niż zakres ekspertyzy technicznej budynku. Na podstawie opinii technicznej, nie dostaniemy zezwolenia na większość skomplikowanych prac budowlanych, a tylko dowiemy się w jakich miejscach występują usterki i jakie prace są zdecydowanie niemożliwe do wykonania. Właściwie wszystko, co znajdziemy w opinii technicznej musi znaleźć się w ekspertyzie technicznej budynku.
Ekspertyza techniczna budynku w praktyce
O ile opinia techniczna sporządzana jest na podstawie ogólnych oględzin to ekspertyza techniczna budynku wymaga po pierwsze zezwolenia, po drugie jest znacznie bardziej skomplikowana, a po trzecie wymaga też większego nakładu finansowego. W każdym przypadku wykonywania ekspertyzy technicznej budynku wymagana jest szczegółowa analiza, dokumentacja techniczna, a także znacznie bardziej specjalistyczne przygotowanie specjalisty, który ową ekspertyzę przygotowuje. W końcu to na niego spada odpowiedzialność za dopuszczenie czy niedopuszczenie do poprawek czy zmian w elewacji budynku czy innych przeróbek. Tak jak przy sporządzaniu opinii technicznej nie potrzeba szczegółowych pomiarów, tak w przypadku ekspertyzy technicznej budynku takie pomiary i szczegółowe badania są niezbędne. Tylko za ich pośrednictwem możliwe jest wykluczenie negatywnych zmian w pionach, elewacji i innych elementach (zwłaszcza konstrukcji nośnej) budynku. Po dokonaniu szczegółowych pomiarów można też określić jakiego typu remonty są konieczne, a jakich przeprowadzać nie można z uwagi na niebezpieczeństwo życia i zdrowia mieszkańców.
Sporządzony w toku ekspertyzy technicznej budynku dokument ma wykluczyć możliwość zaistnienia niebezpiecznych zjawisk czy być podstawą do kontynuowania prac budowlanych. Bez wyniku ekspertyzy technicznej budynku deweloper nie może zapraszać przyszłych mieszkańców na odbiory mieszkań, a co za tym idzie nie może wymagać wpłacenia ostatniej transzy kwoty mieszkań, dlatego wyniki ekspertyzy są tak ważne.