Co zrobić z pustą działką?

Często marzymy o tym, aby posiadać własną działkę, najlepiej za miastem, z dala od codziennego zgiełku. Gdy już jednak nasze marzenie się spełni, nie wiemy jak sensownie zagospodarować teren naszej działki.

 

Jak zagospodarować pusty teren?

Problem zagospodarowania pustego terenu należy dobrze przemyśleć, aby nasze pomysły nie okazały się później kompletnie nietrafione albo zupełnie niespójne. Jednym z rozwiązań może być zorganizowanie na naszej działce ogródka. Może to być zarówno ogródek z kwiatami, jak i ogródek warzywny czy owocowy. Dla osób mieszkających w mieście smak samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców jest z pewnością niezastąpiony i wręcz bezcenny. Jeśli więc posiadamy działkę poza miastem, warto z tego mądrze skorzystać. Wyhodowanie własnych pomidorów czy ogórków nie jest rzeczą zbyt skomplikowaną. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wspaniałym smakiem, którego nie można porównać do smaku produktów pochodzących z supermarketu. Ogródek jest dobrym rozwiązaniem również dla osób, które szukają nowego hobby – być może stanie się nim właśnie ogrodnictwo. Gdy już posiadamy ogródek, przyda nam się składzik na narzędzia. Możemy zbudować go samodzielnie, na przykład z drewna. Z drewna możemy wykonać również altankę, która doskonale urozmaici teren naszej działki. W altance możemy spędzić uroczy czas z naszą rodziną czy też ze znajomymi – przyjemnie będzie w miłym gronie napić się kawy czy wina i porozmawiać. Dzięki altance nie zaskoczą nas nagłe zmiany pogody – będziemy mogli się w niej schronić na przykład w czasie deszczu, bez konieczności przerywania naszego spotkania.

Czy jest sens budować tam dom?

Dobrym pomysłem będzie również zbudowanie na naszej działce domu. Jeśli chcemy to zrobić szybko i bez zbędnych formalności, warto zagłębić się w temat, kiedy można budować domki bez pozwolenia. Standardowy dom całoroczny wymaga bowiem uzyskania specjalnego pozwolenia na jego wybudowanie. Osoby posiadające działkę decydują się jednak najczęściej na taki rodzaj zabudowy, który nie wymaga czasochłonnych formalności. Domki bez pozwolenia można budować tylko w pewnych okolicznościach i po spełnieniu odpowiednich warunków, narzuconych z góry przez ustawodawcę. Po pierwsze, może chodzić tylko o domek parterowy oraz wolnostojący. Po drugie, powierzchnia domku nie może przekraczać 35 m2. Po trzecie, domki bez pozwolenia nie mogą być wznoszone na naszej działce bez żadnych ograniczeń co do ich ilości. Liczba takich domków na działce nie może bowiem przekraczać jednego na każde 500 m2 jej powierzchni.