Czy obiekty użyteczności publicznej sprzyjają osobom niepełnosprawnym?

Każdy z nas musi raz na rok bądź kilka razy w ciągu roku udać się do urzędu. Wyjaśnia się tam różne sprawy, można też zaciągnąć informacji w problematycznych kwestiach. Dotyczy to również osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych można znaleźć w większości instytucji, ale co z pozostałymi wytycznymi?

Jak powinny wyglądać budynki ułatwiające funkcjonowanie osób niepełnosprawnych?

Niepełnosprawność fizyczna nie zmusza do siedzenia w domu i całkowitego odcięcia się od świata. Wręcz przeciwnie – osoby poruszające się na wózkach zachęca się do coraz większego udzielania się w społeczeństwie, większej samodzielności oraz załatwia spraw we własnym imieniu. Dlatego w trakcie przygotowywania biura, urzędu czy innej instytucji zawsze należy myśleć o osobach poruszających się bez pomocy innych oraz osobach, które takiej możliwości nie mają. Łazienka w każdym urzędzie powinna oferować przede wszystkim potrzebną przestrzeń. Wózek zajmuje sporo miejsca, stąd konieczność zachowanie dużego odstępu pomiędzy sprzętami występującymi w toalecie. Uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych to kolejny istotny element, gdyż zapewnia samodzielność oraz komfortowe załatwianie potrzeb fizjologicznych. Materiały wykończeniowe  są istotne, gdyż redukują ryzyko wypadków oraz uszczerbków na zdrowiu. Wspomniano już o komforcie przestrzennym, a w dalszej kolejności należy pomyśleć o podłożu, a raczej upewnić się, że jest równy. Na wejściu nie powinien znajdować się żaden próg, jeden poziom odgrywa ważną rolę w przypadku projektowania wnętrz, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Szerokość drzwi musi mieć co najmniej 90 cm, gdyż tylko w takiej możliwości bez większych trudności można przejechać przez nie wózkiem. Wjazd musi być łatwy. Komfortowa łazienka ma kształt kwadratu, gdzie boki nie powinny być mniejsze od 240 cm. Odpowiedni wymiar sprawia, że manewrowanie wózkiem, albo balkonikiem nie sprawia większych trudności. Włączniki światła należy umieścić nisko, najlepiej na wysokości zbliżonej do klamki, wtedy każdy niepełnosprawny staje się bardziej samodzielny i nie musi prosić o pomoc. Uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych to jeszcze jeden element wyposażenia, który znacznie ułatwia funkcjonowanie.

Komfort dla osób niepełnosprawnych w budynkach użyteczności publicznej

Większość urzędów została dobrze przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Przy wejściu do budynku znajdują się specjalne rampy przeznaczone do wjazdu wózków. Dostępne są również windy, dzięki którym można wjechać na wyższe piętra. W każdym budynku powstaje minimum jedna toaleta dla osób niepełnosprawnych. Znajdują się w niej uchwyty do łazienki dla osób niepełnosprawnych oraz inne udogodnienia. Antypoślizgowe płytki na podłodze zmniejszają ryzyko upadku u osób poruszających się przy pomocy balkoniku. Ściany i naroża w toalecie są odpowiednio chronione, co sprawia, że zmniejsza się szansa na odbijanie się. Klamka nie powinna być obrotowa, gdyż stanowi spore wyzwanie dla osób zmagających się ze słabymi stawami. Tylko w nielicznych urzędach znajduje się taboret wolnostojący, który przydaje się w trakcie korzystania z toalety. Jednak osoby niepełnosprawne udające się do urzędów nie powinny się niczego obawiać, gdyż budynki powstały z myślą o nich i poruszanie się po nich, nie powinno sprawić większych trudności. W razie ewentualnych trudności, grono uprzejmych pracowników zawsze chętnie pomoże.