Dlaczego witamina B12 jest tak ważna dla naszego zdrowia?

Zmęczenie, kłopoty z koncentracją, stałe obniżenie nastroju czy nieustające kłopoty z prawidłowym poziomem hemoglobiny to tylko kilka z następstw, jakie niesie za sobą niedobór witaminy B12. Jeśli utrzymuje się dietę wegetariańską, warto się zbadać i sprawdzić u siebie jej poziom.

Witamina B12 – za co odpowiada?

Witamina B12, inaczej nazywana kobalaminą, należy do grupy tych witamin, które są rozpuszczalne w wodzie, podobnie zresztą jak jej „siostra”, witamina B6. Witamina B12 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, ponieważ chroni jego komórki i tworzy osłonki mielinowe. Ponadto, kobalamina wpływa na wysoką odporność psychiczną, wspomaga walkę z rozproszeniem uwagi i niweluje problemy z koncentracją i poprawia nastrój. Witamina B12 bierze udział w produkcji neuroprzekaźników, ale także czerwonych krwinek; wspiera również ich regenerację. Witamina B12 jest niezwykle ważna w rozwoju dzieci, ponieważ dzięki niej dziecko prawidłowo rozwija się pod kątem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Ponadto, kobalamina wpływa na zdrowie serca, biorąc udział w metabolizowaniu się homocysteiny.

Co dzieje się, jeśli cierpimy na niedobór witaminy B12?

Kiedy w naszym organizmie zaczyna brakować witaminy B12, możemy pomylić te objawy ze zmęczeniem, ponieważ choroba wynikająca z niedoboru tej witaminy to anemia, a jej objawy są bardzo podobne do zwykłego przepracowania – problemy z koncentracją, zmęczenie, niezależnie od tego, ile się spało, do tego szybkie męczenie się. Jeśli widzimy u siebie te objawy, konieczne są badania, które wykluczą bądź potwierdzą anemię. Anemia to jednak nie jedyny objaw niedoboru witaminy B12. Można to poznać także po zaburzeniach czucia, mrowieniu i drętwieniu kończyn, czy też zapaleniu nerwów. Występują również biegunki i dolegliwości pokarmowe, zaś u kobiet może nawet zaniknąć miesiączka. Bardzo problematyczne jest też to, że niedoborowi tej witaminy może towarzyszyć apatia, stany depresyjne i psychotyczne oraz otępienie. Ważne jest zatem, żeby szybko interweniować i iść do lekarza, przebadać się.

Produkty, w których znajdziemy witaminę B12

Witamina B12 może być dostarczana do diety poprzez suplementy diety w tabletkach, ale także poprzez to, co jemy. Warto zatem sięgnąć po ryby, wołowinę i wieprzowinę, oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli jaja, mleko, sery. W produktach sojowych i pełnoziarnistych również znajdziemy źródło tej witaminy.