Rodzaje dachówki ceramicznej — jaki wybrać?

dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna wykorzystywana jest przez człowieka już od starożytności. Jest to tworzywo na tyle trwałe i uniwersalne, że ludzie przez od tysięcy lat nie mają wątpliwości, by ją wybrać. Współcześnie rynek oferuje wiele wariantów tego typu materiałów. Który rodzaj jest najlepszy?

Dachówka ceramiczna – jakie są jej rodzaje?

Gdy dachówka ceramiczna staje się celem poszukiwań pokrycia dachowego, należy zastanowić się nad wyborem konkretnego rodzaju. Tego typu materiały dzielą się na: naturalne, glazurowane oraz angobowane. Podział ten opiera się o typ zastosowanej powłoki.

Najtańszy rodzaj pokryć ceramicznych to oczywiście dachówka naturalna. Patrząc na skalę całego pokrycia dachowego, różnica cenowa nie jest zbyt duża, zwłaszcza w przypadku dachówki angobowanej. Jest to także bez wątpienia najrzadziej wybierany rodzaj dachówki, gdyż inne typy posiadają więcej korzystnych właściwości, co przekonuje interesantów. Dachówki naturalne powstają w czasie procesu wypalania, naturalnie osiągając odcień koloru czerwonego. Odcienie mogą różnić się w zależności od miejsca, w którym wydobywane są składniki do jej produkcji. Sprawia to, że dachówki wyprodukowane jednocześnie w tym samym miejscu mogą nico różnić się odcieniem, co nadaje poryciu dachowemu niepowtarzalnego charakteru.

Innym rodzajem są dachówki angobowane. W skład tej struktury wchodzi specjalnie przygotowana ciekła masa gliny z dodatkiem właściwych minerałów, czy też tlenków metali. Dzięki takiemu procesowi, paleta kolorystyczna dachówek może być o wiele większa niż w naturalna czerwień. W przeciwieństwie do dachówek naturalnych angobowane mają jednolitą barwę w takim samym odcieniu.

Ostatnim rodzajem są dachówki glazurowane. W ich skład wchodzi przede wszystkim zdrobnione, stopione szkliwo, które jest wzbogacone o nieorganiczne dodatki. Jest to najdroższy wariant ze wszystkich wymienionych. Do jego zalet z pewnością można zaliczyć lepszą odporność na porastanie mchem i zanieczyszczenia niż w przypadku dachówek angobowanych.

Jaki rodzaj dachówki ceramicznej wybrać?

Naturalne dachówki są wybierane zazwyczaj w przypadku odnawiania starych domów lub gdy celem jest osiągnięcie tradycyjnego wyglądu. Dachówki ceramiczne angobowane to doskonałe rozwiązanie pomiędzy glazurowymi a naturalnymi. Jest to świetna opcja pod względem stosunku ceny do właściwości. Glazurowane dachówki są wybierane wtedy, gdy celem jest skuteczniejsza ochrona przed zabrudzeniem.