Zalety i wady podawania dziecku smoczka

Smoczek to jeden z podstawowych elementów ciążowej wyprawki. Jest to gadżet po który jedni rodzice sięgają ochoczo, natomiast nie brakuje również sceptyków, uważających, że podawanie go dziecku może zaszkodzić. Są i tacy, którzy podchodzą do niego z obojętnością, ponieważ ich maluszki z natury należą do spokojnych, a w gorszych chwilach ich uspokojenie i wyciszenie możliwe jest poprzez noszenie na rękach lub zaśpiewanie kołysanki. Prawda co do smoczków zawsze leży jednak po środku, dlatego też warto poznać ich wady oraz zalety, aby móc samemu podjąć właściwą decyzję.

Zalety smoczków dla dzieci

Niektóre noworodki oraz nieco większe maluszki mogą mieć wyjątkowo silnie rozwiniętą potrzebę ssania, trwającą nawet do 16 godzin na dobę. Jej zaspokojenie poprzez przystawianie dziecka do piersi nie jest w takich przypadkach możliwe, dlatego też z pomocą przychodzą właśnie smoczki, które zostały stworzone do tego zadania.
Jedną z podstawowych ról, jaką spełnia jest również uspokojenie oraz wyciszenie płaczącego maluszka.
Ponadto, Amerykańska Akademia Pediatrii zachęca, aby stosować smoczki u niemowlaków przed snem, ponieważ zasypianie z nim pozwala uchronić przed śmiercią łóżeczkową. Pamiętajmy jednak, aby nie wkładać go dziecku do buzi na siłę podczas snu!

W niektórych przypadkach mogą one pomagać przy kolkach.

Smoczki ułatwiają także odzwyczajenie dziecka od karmienia piersią.
Ssanie smoczka jest również łatwiejsze w oduczeniu się, niż ssanie kciuka, co bywa częstym nawykiem u małych dzieci.
Jak zatem widać, stosowanie smoczków może okazać się korzystne i pomocne dziecku, dlatego też w przypadkach, w których jest to konieczne lub zalecane nie istnieją przeszkody, aby wykorzystywać ten niewielki gadżet. Ich oferta na rynku jest bardzo szeroka, np.: smoczek Mam Baby, Lovi dynamiczny smoczek uspokajający czy Avent smoczek ortodontyczny.

Jakie wady wiążą się z podawaniem dziecku smoczka?

Wielu rodziców nie jest przekonanych co do podawania smoczka swoim niemowlakom, ze względu na pewne wady, jakie mogą wiązać się z jego używaniem.
Przedwczesne (przed 1 miesiącem życia) podawanie dziecku smoczka może zaburzyć karmienie piersią.
Dzieci korzystające ze smoczka częściej chorują na zapalenie ucha środkowego.
Jego częste używanie może sprzyjać także rozwojowi próchnicy.
Nadmierne ssanie smoczka może ponadto prowadzić do nieprawidłowego ustawienia zębów, nienaturalnego układania ust oraz opóźnienia mowy.

Jest on również siedliskiem bakterii.

W przypadku korzystania ze smoczka pamiętajmy, aby nie dać się zwariować i znaleźć złoty środek. Podawanie go dziecku wcale nie oznacza rodzicielskiej porażki, jednakże nie powinien on być stosowany w nadmiarze jako sposób na szybkie uspokojenie lub też zajęcie dziecka.