Jak wygląda reakcja organizmu na rzucenie palenia?

Każdy nałogowy palacz z całą pewnością nieraz w swoim życiu próbował zerwać z nałogiem. Nie jest to sprawa prosta, zwłaszcza, jeśli palimy wiele lat, jednakże w trosce o swoje zdrowie bez wątpienia warto podjąć się tego wyzywania. Jak rzucić palenie oraz jakiej reakcji naszego organizmu możemy się wtedy spodziewać?

Natychmiastowe skutki rzucania palenia

Czy wiesz, że… 

  • Już po 20 minutach niepalenia do normy zaczyna wracać puls
  • Po 2 godzinach uspokaja się tętno oraz ciśnienie, a nikotyna zaczyna opuszczać nasz organizm
  • Od 2 do 12 godzin pojawiają się pierwsze symptomy odstawienne
  • Po 8 godzinach do normalnego poziomu wraca poziom tlenu we krwi
  • Po 3 dniach czujemy poprawę w oddychaniu
  • W ciągu 1-2 tygodni uregulowaniu ulega praca płuc
  • Po 9 tygodniach nasze płuca pracują normalnie
  • Po upływie roku zmniejsza się ryzyko chorób serca w porównaniu z osobami palącymi
  • Po 5 latach od zerwania z nałogiem zmniejsza się także ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, pęcherza oraz chorób górnych dróg oddechowych
  • Po 10 latach o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc
  • Po 15 latach ryzyko zawału jest takie samo jak u osoby niepalącej.

Jak reaguje nasz organizm na odstawienie nikotyny?

Rzucając palenie każdy palacz sięga po różnego rodzaju wspomagacze oraz preparaty takie jak Desmoxan, Nicorette Classic Gum czy Niquitin mające ułatwić mu te wcale niełatwe zadanie oraz załagodzić nieprzyjemne dla organizmu objawy. Pamiętajmy jednak, iż efekt odstawienny jest tylko i wyłącznie stanem przejściowym, z którym każdy z nas jest sobie w stanie prędzej czy później poradzić.

Najczęstszym oraz najbardziej dokuczliwym objawem rzucania palenie jest towarzysząca temu drażliwość. Można ją zauważyć już kilka godzin po pożegnaniu się z nikotyną. Stan taki trwa przeważnie kilka tygodni i bywa częstą przyczyną zaprzestania odwyku. Nerwowość ta wynika z braku papierosa, dlatego też bardzo ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć odpowiedni zamiennik oraz nauczyć się pożytkować wolne chwile w inny sposób, np. czytając, słuchając muzyki czy też wybierając smaczną herbatę.

Ponadto, naturalną reakcją organizmu jest także spadek nastroju. W tym przypadku pamiętajmy, aby zadbać o swój komfort psychiczny oraz o sprawianie sobie przyjemności i nagradzanie się za każdy dzień bez palenia.

Rezygnowanie z nałogiem wiąże się z problemami z koncentracją, co niestety może odbijać się na gruncie zawodowym, dlatego też jako moment zaprzestania palenia warto wybrać okres mniej intensywny w pracy, np. wakacyjny urlop lub okres świąteczny.
Naturalną reakcją są również zawroty oraz bóle głowy, które mogą występować nawet przez kilka tygodni oraz bezsenność, będąca wynikiem stresu, spadku nastroju oraz zmęczenia.