DEET – substancja odstraszająca komary i kleszcze

Encephalitis, Yellow Fever, Malaria Disease or Zika Virus Infected Culex Mosquito Parasite Insect Macro on Green Background

Przebywanie w wilgotnych warunkach zwiększa ryzyko ukąszeń przez komary czy kleszcze. Chcąc uniknąć tych nieprzyjemnych doświadczeń, warto zastosować preparaty odstraszające insekty. Jednym z głównych składników takich środków jest DEET. Czym jest ten związek chemiczny oraz na czym polega jego mechanizm działania?

 

Czym jest DEET?

DEET zwany również N,N-Dietylo-m-toluamid jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy amidów (metylowa pochodna benzamidu). Substancja ta stosowana jest przede wszystkim jako środek owadobójczy i odstraszający owady, takie jak np. meszki, muchy końskie, komary, kleszcze oraz muchy tse-tse.

N,N-Dietylo-m-toluamid został stworzony przez chemików armii USA, po zmaganiach w wilgotnych lasach podczas drugiej wojny światowej. Pierwszy raz środek ten został zastosowany w wojsku w 1946 roku oraz cywilnie w 1957 roku. Na początku DEEP był stosowany jako środek owadobójczy w rolnictwie, kolejno rząd USA wykorzystał go w warunkach wojennych, zwłaszcza w Wietnamie i okolicznych regionach.

DEET – właściwości

N,N-Dietylo-m-toluamid cechuje się:

  • Wzór: C12H17NO
  • Nazwa wg IUPAC: N,N-Diethyl-3-methylbenzamide
  • Gęstość: 998 kg/m³
  • Masa molowa: 191,274 g/mol
  • Temperatura topnienia: -45 °C
  • Temperatura wrzenia: 288 °C

DEET – przeciwwskazania

Nie jest zalecane stosowanie DEET u noworodków do 2 miesiąca życia,  dzieci do 12 lat, a także u kobiet w ciąży i karmiących. Długotrwałe stosowanie produktu może mieć negatywne skutki w odniesieniu do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, również u osób dorosłych oraz istnieje ryzyko wystąpienia uczuleń i podrażnień oczu.

DEET to substancja czynna stosowana między innymi w takich preparatach jak: Ultrathon, Off!, Mugga czy Bros.

 

Jak działa DEET?

Mechanizm działania DEET polega na odstraszaniu owadów bez ich zabijania. Na podstawie badań wykonanych w latach 1997-2008r ukazano, iż środek ten prezentuje silnie nieprzyjemny dla insektów zapach na powierzchni, na którą został zastosowany.

Czas działania preparatu zawierającego DEET zastosowanego na skórę lub ubranie zależy od jego stężenia w danym produkcie. Przeprowadzone badania nad trwałością produktów ukazały, iż wyższe niż 50% stężenia DEET nie wpływają na istotne wydłużenie czasu ochrony przed komarami.