Inteligentny dom – czy warto?

Słysząc określenie dom inteligentny wielu z nas ma zapewne w głowie wizję z przyszłości, w której dom naszpikowany jest nowoczesną technologią, która jest nie tylko bardzo droga, ale także bardzo wymyślna. Choć rzeczywistość jest trochę inna, to nie bardzo odbiega od prawdy.

Co to jest dom inteligentny?

Warto pochylić się nad określeniem dom inteligentny i wyjaśnić, czym w rzeczywistości jest ten twór. Choć nie jest to w pełni skomputeryzowany budynek naszpikowany mnóstwem kabli, czujników, kamer i alarmów, podłączonych do jednego superkomputera, to jest w tym ziarnko prawdy. Dom inteligentny to dom, w którym znajdziemy zbiór popularnych i znanych urządzeń, połączonych w jeden, zintegrowany system, który można kontrolować zdalnie, np. poprzez telefon.

Jakie urządzenia znajdują się w domu inteligentnym?

Chcąc stworzyć ze swojego domu taki, który zalicza się do kategorii inteligentnych, musimy zadbać o to, by znalazły się w nim odpowiednie sprzęty. Nie obędzie się bez inteligentnego gniazdka, które można kontrolować za pomocą smartphone’a oraz kamery i czujnika bezprzewodowego. Wiele z urządzeń związanych z domem inteligentnym można podłączyć samodzielnie i samodzielnie je skonfigurować, odpowiednio do swoich potrzeb, tak, by w pełni wykorzystać korzyści z nich płynące. Można skorzystać także z lampek LED połączonych z siecią WiFi. Ponadto, jeśli nie chcemy sami wybierać urządzeń do naszego inteligentnego domu, możemy skorzystać z gotowych zestawów, które oferują firmy zajmujące się instalacją tego typu sprzętów. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko zostało zrobione poprawnie, a my, jeśli nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, zostaniemy dobrze przeszkoleni przez fachowców.

Zalety domu inteligentnego

Jeśli wahamy się i nie jesteśmy w stu procentach pewni, czy chcemy wybrać inteligentny dom, czy nie, warto zastanowić się nad zaletami takiego domu. Instalując inteligentne urządzenia, zmniejszamy ryzyko włamania i kradzieży. Dzięki wielu czujnikom, np. dymu czy wody, unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek – zalanej łazienki czy spalonej kuchni. Choć sprzęty są drogie, to warte swojej ceny, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo.