Jak poradzić sobie ze stresem?

Stres potrafi znaleźć swoje odzwierciedlenie w samopoczuciu psychicznym, ale i fizycznym. Bywa motywujący, zmuszający do działania, może stać się czynnikiem wyzwalającym, także pozytywne emocje, decyzje. Niestety, jeśli jest długotrwały, związany z negatywnymi sytuacjami, prędzej czy później zaczyna zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Jak poradzić sobie ze stresem, którego nie da się całkowicie wyeliminować z życia codziennego?

Długotrwały stres powoduje bezsenność, nadmierny apetyt bądź utratę łaknienia. Pojawiają się bóle głowy, ataki paniki czy częste infekcje, bo automatycznie spada odporność organizmu. Ze stresem trzeba umiejętnie walczyć, by odzyskać utraconą równowagę w życiu. Nie da się go całkowicie wyeliminować, a wręcz w niektórych sytuacjach ma on działanie mobilizujące. Nie może jednak negatywnie oddziaływać na organizm.

Pomocą w zwalczaniu stresu jest znalezienie jego przyczyny i próba uporania się z nią. Często jest to nawał obowiązków i nieumiejętność odmawiania przyjęcia kolejnych zadań, pomimo dokładnej wiedzy, że na jeszcze jedno zabraknie czasu, sił i chęci. Jak poradzić sobie ze stresem w pracy? Jasno artykułując własne możliwości. Ponadto oceniając je realnie, mierząc siły na zamiary. W życiu zawodowym trzeba zmagać się z negatywnymi opiniami innych. Należy pozostać na nie odpornym, bo nierzadko negatywna ocena jest niewspółmierna do rzeczywistości, a do tego ukazuje problem drugiej strony.

A jak poradzić sobie ze stresem w życiu codziennym? Doskonale działa sensowne rozplanowanie każdego dnia, a w ciągu tygodnia znalezienie czasu tylko dla siebie. Mogą to być relaksujące kąpiele, drzemki w ciągu dnia, spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi, zakupy czy wyjazd w ulubione miejsce. Metody radzenia sobie ze stresem wcale nie muszą być kosztowne. Sedno tkwi w tym, by znaleźć własny, najskuteczniejszy sposób na niwelowanie napięcia – psychicznego i fizycznego. Technik, ale i pomysłów na to, jak poradzić sobie ze stresem, jest bardzo dużo i każdy ma szansę odnaleźć tę, która spełnia jego oczekiwania.