Jak skompletować wyprawkę dla niemowlaka?

Kompletowanie wyprawki jest jednym z ważniejszych elementów przygotowań podczas oczekiwania na dziecko. Zakup wózka, ubranek czy gadżetów, takich jak karuzela do łóżeczka sprawia przyszłym rodzicom sporo radości. Co musi się w niej znaleźć?

Rzeczy potrzebne w podstawowej higienie noworodka

W pierwszej kolejności należy zadbać o higienę maluszka. W tej kategorii podstawowym elementem są pieluchy. Najłatwiejsze w użyciu są jednorazowe, natomiast mając na uwadze nasze środowisko, warto rozpatrzyć zakup wielorazowych. Cechuje je naturalność i są w pełni ekologiczne. Wybierając tę opcję, należy pamiętać, że generuje to częste pranie, ponieważ noworodek zużywa ich co najmniej 10 w każdym dniu. Należy zaopatrzyć się również w mokre chusteczki ułatwiające zachowanie czystości. Nie zapominajmy także o kąpieli. Wymaga to zakupu wanienki oraz specjalnych emolientów. Wspomagają one tworzenie naturalnej ochrony skóry, łagodzą jej świąd, suchość i ewentualne podrażnienia. Warto zaopatrzyć się w oliwkę pomagającą podczas walki z ciemieniuchą oraz krem na odparzenia.

Wyposażenie kącika maluszka

W kąciku oczywiście musi stanąć łóżeczko lub kołyska. Nie należy zapomnieć o materacu oraz pościeli otulającej dziecko podczas snu. Kołderka jest niezbędna, natomiast nabycie poduszki może zostać opóźnione w czasie, ponieważ maluch nie potrzebuje jej od pierwszych dni życia. Należy także rozważyć zakup ochraniacza na szczebelki. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której dziecko uderzy się w listewki podczas obrotu. W przestrzeni noworodka powinna także stanąć komoda na ubranka i akcesoria. Nie należy przesadzać z ich ilością, ponieważ początkowe rozmiary szybko trzeba wymieniać na większe. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk pieluszek tetrowych. Są bardzo przydatne podczas odbijania dziecka, a także służą jako pierwszy przytulacz. Oczywiście należy pamiętać o konieczności wyprania lub umycia wszystkich elementów mających kontakt z dzieckiem. Dobrym pomysłem jest nabycie przewijaka. Nie tylko otrzymamy miejsce do przechowywania pieluszek czy chusteczek, ale unikniemy powstawania zabrudzeń w różnych miejscach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Najczęściej rodzice decydują się na nakładkę na łóżeczko.

Karuzela do łóżeczka jako pierwsza zabawka niemowlaka

W pierwszych miesiącach dziecko nie potrzebuje wielu zabawek. Nie jest jeszcze gotowe na trzymanie przedmiotów. Dopiero kiedy przestanie zaciskać rączki, podejmuje pierwsze próby łapania malutkich grzechotek czy gryzaczków. W związku z tym warto pomyśleć o czymś, na co maluch może patrzeć. Karuzela do łóżeczka zdecydowanie jest jednym z gadżetów, które zabawi już od pierwszych dni życia. Podczas leżenie w łóżeczku może obserwować poruszające się przedmioty oraz słuchać delikatnej muzyki wydobywającej się z pozytywki przymocowanej do karuzeli. Lepsze modele emitują także obrazki na suficie, jednakże jest to atrakcja w późniejszych miesiącach życia ze względu na ograniczony zasięg widzenia po narodzinach. Szykowanie wyprawki jest na pewno dużym przeżyciem dla rodziców, jednakże warto pamiętać o zachowaniu rozwagi i umiaru.