Jak wybrać wysokiej jakości odżywkę białkową?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zdrowym trybie życia, odchudzaniu i prawidłowej diecie, która odpowiednio zbilansowana nie tylko powoduje chudnięcie, ale również może przyczynić się do modelowania sylwetki przez stymulowanie przyrostu masy mięśniowej. Prawidłowo zbilansowana dieta, zwłaszcza dla osoby uprawiającej sport powinna zawierać odpowiednią podaż białka. Jego źródłem są między innymi: chude mięso, soja, groch, niektóre ziarna np. sezam, twaróg i ryby. Niestety w obecnych czasach, kiedy tempo życia jest duże, a samodzielne przygotowywanie posiłków wymaga wiele czasu trudno pogodzić dietę ze stylem życia. Sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej podaży białek jest odżywka białkowa.

Rodzaje odżywek białkowych

W zależności od potrzeb można wybierać z wielu różnych odżywek. Część osób ma wątpliwości co do ich składu i pochodzenia. Niepotrzebnie. Obecnie wybór odżywek białkowych na rynku jest bardzo szeroki i można wybierać spośród tradycyjnych odżywek pochodzenia zwierzęcego, wegańskich odżywek opartych na białkach roślinnych (konopne, z ziaren grochu, sojowe) oraz odżywek białkowych bez laktozy i o szczególnych, zdrowotnych właściwościach (np. wzbogacone bakteriami fermentacyjnymi).

W zależności od potrzeb, po konsultacji z trenerem lub dietetykiem każdy sportowiec amator może dokonać najwłaściwszego wyboru preparatu, jakim jest odżywka białkowa.

Izolat czy koncentrat?

Sportowcy mogą wybierać spośród izolatów i koncentratów białka. Koncentraty mają bardzo wysoką wartość odżywczą. Produkuje się je metodą mikrofiltracji, zwykle z mleka zwierzęcego. Dodatkowo są lekkostrawne, nie powodują dolegliwości żołądkowych, a ich smak jest delikatny i łatwy do modyfikacji. Są polecane zawodowcom i amatorom.

Bardziej zaawansowanym preparatem jest tzw. izolat białka. Izolaty powstają na drodze mikrofiltracji krzyżowej. Ich zaletą jest stosunkowo większa ilość białka w produkcie, przy jednoczesnym zmniejszeniu zawartości tłuszczy i węglowodanów. Izolaty są łatwiejsze „w obsłudze”. Lepiej się łączą z innym jedzeniem i łatwiej się rozpuszczają. Ich wadą jest wysoka cena.

Wskazania do stosowania odżywki białkowej

Odżywka białkowa może być świetnym pomysłem na uzupełnienie w proteiny diety osób redukujących masę ciała lub pracujących nad przyrostem masy mięśniowej. W zależności od potrzeb można wybrać tańsze koncentraty lub bardziej zaawansowaną odżywkę opartą o izolaty białek. W zależności od indywidualnych potrzeb i stylu życia, a także planu treningowego można spożywać je nawet kilka razy dziennie, stąd konieczność dobrania odżywki w taki sposób, by nie tylko zapewniała podaż białek, ale również była smaczna.

Odżywki białkowe można rozpuszczać w wodzie bądź mleku (roślinnym, krowim, odtłuszczonym). Są też świetnym uzupełnieniem diety wegan, wegetarian, osób żyjących szybko i intensywnie, które nie mają wiele czasu na przygotowywanie wartościowych posiłków.