Jak wykonać hydroizolację tarasu?

Częste zmiany temperatury i wilgoć mogą znacznie zniszczyć nasz taras, dlatego należy zadbać o jego hydroizolację, czyli zabezpieczyć przed wodą. Najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych są balkony i tarasy, ponieważ nie mają ścian, a woda podczas opadów może spływać po całej konstrukcji.

Taras to szczególne miejsce, gdzie miło spędzamy czas sami z ulubioną książką lub w miłym towarzystwie. Zaletą tarasu jest to, że chroni nas przed słońcem i deszczem, jednak sam wtedy obrywa. Woda wpływająca w szczeliny w elementach drewnianych jest szczególnie szkodliwa, kiedy nie są one odpowiednio zakonserwowane.

Czym jest hydroizolacja

Hydroizolacja jest barierą przed wnikaniem wody i wilgoci do konstrukcji tarasu. Chroni jednocześnie przed korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami czy rozwojem mikroorganizmów. Hydroizolacja powinna być uwzględniona w każdym dobrym projekcie domu z tarasem czy balkonem. Materiały izolacyjne powinny być elastyczne, szczególnie w konstrukcjach, gdzie występują duże naprężenia lub podłoże pracuje, czyli są spore wychylenia od standardowego położenia. Preparaty do hydroizolacji powinny mieć więc zdolność do tzw. mostkowania, co zapewni szczelność przy mikrouszkodzeniach. Przy wyborze sposobu zabezpieczenia przed wodą ważne jest też, czy taras jest na parterze, czy nad ziemią. Jest to szczególnie stotne, kiedy taras znajduje się nad jakimś pomieszczeniem. Zapobiega to plamom na suficie i grzybowi na ścianach.

Dobra izolacja

Aby wykonać niezawodną izolację nowego lub już istniejącego tarasu niezbędne są materiały o wysokiej jakości. Do ochrony tarasów przed wodą najlepiej sprawdzą się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej, z polimerami. Dają one szczelność, są odporne na mróz, starzenie się i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Pamiętajmy, że zabezpieczenie przed działaniem wody musi objąć nie tylko dach, podłogę, ale także elementy metalowe tarasu. Większość konstrukcji posiada aluminiowe zadaszenie tarasu, które nie powinno mieć kontaktu z polimerami czy cementem. Elementy metalowe należy zabezpieczyć przed korozją i regularnie czyścic tak samo, jak inne elementy.

O czym musimy wiedzieć

Czy to aluminiowe zadaszenie tarasu, czy każde inne, każde jest skonstruowane z uwzględnieniem pewnego spadku. Podobnie powinno być z naszą podłogą. Nie chodzi o to, aby z tarasu zsuwały się stół i krzesła, chodzi o minimalny spadek, który pozwoli spłynąć nagromadzonej wodzie. Pamiętajmy, że nawet najlepsze środki konserwujące i maty uszczelniające kiedyś ustąpią, jeśli na danym elemencie non stop będzie stała nagromadzona woda. Wszystkie newralgiczne strefy takie jak rogi, szczeliny, miejsca obróbki blacharskiej należy uszczelnić, co zabezpieczy przed dostaniem się wody w głąb konstrukcji.

Przy tarasie naziemnym należy umieścić pod spodem płyty konstrukcyjnej warstwę odcinającą, która zablokuje przedostawanie się wody poprzez podciąganie kapilarne i uchroni konstrukcję przed zawilgoceniem pochodzącym z gruntu. Przy tarasach nadziemnych nad pomieszczeniem ogrzewanym, oprócz uszczelnienia pod płytkowego, należy wykonać izolację przeciw wodną płyty konstrukcyjnej. Prawidłowe wykonanie i odpowiednie wykorzystanie rozwiązań systemowych pozwoli chronić taras przed wodą przez długi czas nieważne czy mamy aluminiowe zadaszenie tarasu, czy jest ono przedłużeniem dachu z domu lub, czy też nie ma go wcale. Szczególnej uwagi wymagają tarasy bez zadaszenia lub z zadaszeniem częściowym położone na piętrze – tam woda może wpłynąć nie tylko na sam taras, ale także na pomieszczenia znajdujące się pod nim.