Sposoby na rozluźnienie napiętych mięśni

Young woman resting after jogging on a sunny day

Nieprawidłowe nawyki, siedząca praca, zła postawa ciała, brak ruchu lub przeciwnie – sport nieodpowiednio dopasowany do Twoich warunków fizycznych. Wszystkie te rzeczy mogą prowadzić do spięcia i bolesności mięśni. Bóle mięśni są powszechne. Dotyczą każdego na jakimś etapie życia. Sprawdź jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać by nie odbierały Ci radości z życia.

Mięśnie spięte po treningu

Domsy popularnie nazywane zakwasami są częstą przyczyną dolegliwości jaką są bóle mięśni. Zakwasy to napięcie mięśni i mikrouszkodzenie ich struktury powstałe w wyniku bardzo intensywnego wysiłku fizycznego lub wysiłku po długiej przerwie. Zakwasy mogą być odczuwane w dużych partiach mięśniowych i mniejszych, szczególnie uciążliwe są zakwasy w pasie mięśni głębokich – powodują ból mięśni w czasie kichania, drobnych ruchów, przy wstawaniu a nawet podczas głębokich wdechów powietrza.

Zakwasom można z powodzeniem zapobiegać. Za każdym razem dopasowuj rodzaj i intensywność aktywności fizycznej do własnych warunków. Nie przesadzaj z intensywnym wysiłkiem, zwłaszcza na początku swojej drogi sportowca. Bóle mięśni wywołane zakwasami można złagodzić poprzez:

  • Rozgrzewanie – ciepła kąpiel lub kilka, kilkanaście minut w saunie powinny złagodzić odczuwane dolegliwości i zmniejszyć ból mięśni.
  • Ćwiczenia – delikatne, niezbyt intensywne ćwiczenia sprawią, że mięśnie się rozluźnią i łatwiej poddadzą się intensywniejszym treningom.
  • Rolowanie – zapytaj o nie trenera na siłowni, rolowanie wałkiem lub piłeczką rozluźnia mięśnie nie tylko po wysiłku, ale również jest ulgą po całym dniu siedzenia lub stania w wymuszonej pozycji.

Niedobór magnezu jako przyczyna bolesnych skurczów

Skurcze mięśni, zwłaszcza nocne, są bardzo nieprzyjemne. Dotkliwy ból potrafi obudzić w nocy, a napięcie mięśni i bolesność w miejscu skurczu mogą się utrzymywać nawet do kilku dni. Skurcze są często objawem niedoborów magnezu. Jeśli Ci się zdarzają nocne skurcze i bóle mięśni, a uda czy łydki są napięte przez wiele dni po skurczu rozważ zmianę diety oraz suplementację magnezem.

Zadbaj o to, żeby w czasie skurczu wstać i starać się rozluźnić mięsień. Pomoże masaż i intensywne pocieranie bolesnego miejsca. Możesz próbować rozciągnąć np. mięsień brzuchaty łydki napinając go poprzez odgięcie do góry stopy opartej na pięcie.

Rozważ konsultację ze specjalistą

W zależności od przyczyny ulgę w napięciu mięśni mogą przynieść gorące kąpiele i sauna oraz masaż i rolowanie. Jeśli dolegliwości się powtarzają rozważ wizytę u lekarza i fizjoterapeuty. Internista pomoże Ci dobrać suplementację diety i sprawdzi czy przyczyną napięcia mięśni nie jest choroba przewlekła. Fizjoterapeuta nauczy Cię prawidłowych nawyków, ergonomicznej pracy i zdrowej postawy, dzięki temu przestaniesz odczuwać niepokojące objawy ze strony układu mięśniowo – stawowego. Powtarzające się, przewlekłe bóle mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.