Jak wybrać odpowiedni smoczek i butelkę dla swojego dziecka?

Bez względu na to, czy decydujemy się na karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym, butelka dla dziecka jest tym elementem wyposażenia, który w pewnym momencie zostanie wprowadzony do codziennego użycia. Jak wybrać odpowiednią butelkę i na co zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaje butelek dla najmłodszych

Na rynku istnieje szereg butelek zróżnicowanych pod względem kształtu, wielkości czy materiału, z którego zostały wykonane (szklane lub plastikowe). W pierwszych miesiącach życia warto wybrać taką, która po pierwsze nie jest zbyt duża (120 – 180 ml) i nie sprawia problemów w czyszczeniu. Prawidłowa sterylizacja butelek jest bowiem niezwykle ważna w przypadku dzieci. To, czy wybierzemy butelkę szklaną czy plastikową uzależnione jest od naszych własnych preferencji, jako że materiał z jakiego je wykonano nie ma większego znaczenia w procesie karmienia.

Smoczek do butelki

O ile wybór butelki nie powinien sprawić rodzicom większego problemu, o tyle smoczek do butelki już tak. Można zaryzykować stwierdzeniem, że to on odgrywa kluczową rolę w procesie karmienia. Niewłaściwy dobór smoczka może bowiem skutkować pojawieniem się kolek i wzdęć lub zbyt małym przyrostem wagowym dziecka. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odpowiedniego smoczka do butelki?

Materiał z jakiego wykonano smoczek do butelki

Na rynku istnieją smoczki lateksowe i silikonowe. Te pierwsze, mające brązowe zabarwienie charakteryzują się elastycznością i odpornością na rozciąganie, choć są podatne na działanie śliny, tłuszczów znajdujących się w pokarmie, jak i samego ssania co oznacza iż trzeba je stosunkowo często wymieniać. Z kolei smoczki silikonowe (przezroczyste) wyróżnia trwałość i twardość, stąd zaleca się ich stosowanie w przypadku karmienia dzieci mlekiem modyfikowanym.

Kształt smoczka do butelki

Zdecydowanie najlepszym wyborem będą smoczki anatomiczne, czyli te przypominające kształtem pierś matki. Mają one szeroką podstawę i są wydłużone ku końcowi, dzięki czemu dziecko może ssać mocno cały smoczek do butelki,a nie tylko jego końcówkę. Co więcej, wolny przepływ pokarmu sprawi, że dziecko będzie musiało włożyć trochę wysiłku w ssanie (jak ma to miejsce w przypadku ssania piersi). Ma to szczególne znaczenie w przypadku maluchów karmionych tylko mlekiem modyfikowanym. Jak powszechnie wiadomo, karmienie piersią wywiera duży wpływ na kształtowanie się aparatu mowy niemowlaka i jego ogólny rozwój. Warto zatem sięgać po smoczki anatomiczne, które zmuszają najmłodszych do pewnego (aczkolwiek potrzebnego) wysiłku podczas ssania.

Rozmiar smoczka do butelki

Prawidłowo dobrany smoczek do butelki musi być także adekwatny do wieku dziecka. Ma to kluczowe znaczenie również w przypadku dziurki, przez którą płyn wydostaje się z butelki. Zbyt duża dziurka w za dużym smoczku może w bardzo prosty sposób prowadzić do zadławienia i pojawienia się kolek (wynikających z nadmiernego połykania powietrza), podczas gdy mała może skutecznie denerwować dziecko, które musi się mocno natrudzić próbując zaspokoić głód lub/i pragnienie. Jak rozpoznać czy smoczek do butelki ma odpowiedni przepływ? Mleko lub inny płyn wyciekający kącikiem ust, dławienie, głośne połykanie i relatywnie szybkie karmienie są oznaką zbyt dużego przepływu. Z kolei małe przybieranie na wadze (dziecka karmionego za pomocą butelki) czy rozdrażnienie mogą świadczyć o zbyt powolnym przepływie. Maluch, który musi się bardzo mocno namęczyć podczas jedzenia, rezygnuje z niego po zaspokojeniu pierwszego głodu i w konsekwencji nie najada się odpowiednio. Przez wzgląd na to należy stosować się do zaleceń producentów i wybierać smoczek zgodnie z wiekiem dziecka.

Butelki antykolkowe?

Butelki antykolkowe są dedykowane maluchom zmagającym się z kolkami. Jedną z przyczyn ich powstawania jest nadmierne połykanie powietrza podczas jedzenia. Butelki antykolkowe zostały tak zaprojektowane, aby temu zapobiegać. Posiadają inny kształt oraz bywają zaopatrzone w różne rozwiązania (specjalną rurkę, wentyl, otwór) których zadaniem jest odprowadzanie nadmiernej ilości powietrza. Warto jednak podkreślić fakt, iż butelki te nie są gwarancją zaprzestania kolek u najmłodszych, o ile ich powstawanie nie jest związane z połykaniem powietrza.