Ubranka dziecięce – jaki materiał jest przyjazny dla skóry dziecka?

Skóra noworodka jest szczególnie wrażliwa i delikatna. Ma skłonności do przesuszenia, podrażnień, a także do powstawania potówek. Ubranka dziecięce powinny być wykonane z przewiewnych, elastycznych i naturalnych materiałów. Warto sprawdzać skład materiałów, z których uszyte są dziecięce ubranka.

Tkanina, czy dzianina? Który materiał będzie lepszy?

Z tkaniny bawełnianej najlepiej sprawdzą się pościele dziecięce, ponieważ jest to materiał, który się nie rozciąga i jest wytrzymały, a jednocześnie sztywny. Ubranka z tkaniny niekoniecznie będą najwygodniejsze dla najmłodszych dzieci, lecz nie są przeciwwskazane, jeśli nie są to tkaniny sztuczne.

Dzianina jest materiałem sprężystym, elastycznym i miękkim. Może się również wyciągnąć, jednak rodzajów dzianin jest bardzo dużo, wiele z nich jest odporne na zniekształcenia. Zarówno tkaniny, jak i dzianiny mogą mieć różny skład. Najlepszymi materiałami na ubranka dziecięce będą te bawełniane, lecz niekonieczne musi to być 100% bawełny. Jeżeli materiał będzie miał w sowim składzie domieszkę elastanu, ubranka będą bardziej wytrzymałe na zniekształcenia. Wiadomo, że ubranka dziecięce, szczególnie niemowlęce są prane bardzo często, więc jeśli będą wykonane z elastycznych materiałów, zdecydowanie dłużej posłużą i nie będą się niszczyć.

Czy dzianina single jersey jest odpowiednia na ubranka dziecięce?

Dzianina single jersey zwykle posiada w swoim składzie prawie 100% bawełny- domieszka elastanu jest niewielka. Ten rodzaj dzianiny charakteryzuje się lekkością, miękkością, a dzięki temu posiada wiele zastosowań. Śpioszki, body, bluzeczki, t-shirty, sukienki, spodenki to ubranka, które bardzo często są szyte z dzianiny single jersey, ponieważ jest to materiał przyjazny dla skóry dziecka. Jest to materiał cienki i jednostronny- prawa i lewa strona różnią się od siebie. Dzianina typu jersey jest bardzo podobna do single jersey, lecz jest nieco grubsza i roluje się po ucięciu. Ogólnie jest to także materiał nadający się na bluzki, t-shirty, śpioszki, czy body. Obie dzianiny cechuje przewiewność i elastyczność, dlatego są to najlepsze materiały dla najmłodszych dzieci.

Jakie inne materiały będą przyjazne dla skóry dziecka?

Oprócz cienkiej dzianiny single jersey, na ubranka dziecięce sprawdzi się także dzianina nieco grubsza- dresówka pętelka lub drapana. Dresówka pętelka nadaje się na spodenki dresowe, bluzy, sukienki, czapeczki, ponieważ jest miła w dotyku, nie gniecie się i rozciąga, zatem jest wygodna dla dziecka. Natomiast dresówka drapana jest grubsza od pętelki, po jednej stronie ma ciepły meszek, dlatego nadaje się cieplejsze bluzy i spodnie dresowe. Ten rodzaj dzianiny jest zdecydowanie mniej elastyczny, lecz cieplejszy, nadaje się więc na wyjście na zewnątrz np. wczesną wiosną.

Kupując materiał na dziecięce ubranka, trzeba zwrócić uwagę na jego skład, ponieważ niektóre dzianiny zawierają zbyt dużą zawartość sztucznych włókien, które zwiększają potliwość. Poliester, z którego szyte są polary lub kocyki minky, to sztuczne dzianiny, mogące powodować potówki i inne wysypki o charakterze alergicznym. Najlepiej, by materiały na ubranka dziecięce posiadały odpowiednie atesty bezpieczeństwa artykułów włókienniczych np. certyfikat OEKO- TEX.