Witamina D3 – niezbędna do walki z osteoporozą

Okres jesienno-zimowy sprzyja niedoborom witaminy D. W Polsce, w tym czasie nasłonecznienie jest na tyle niewielkie, że synteza witaminy D3 w skórze nie jest wystarczająca, aby zapewnić organizmowi odpowiednie jej stężenie. Witamina ta odpowiada za szereg funkcji w organizmie, a jedną z ważniejszych jest utrzymanie prawidłowej kondycji kości. Kto jest szczególnie narażony na jej niedobory i skutki tych niedoborów? Osoby starsze, dzieci oraz kobiety w okresie menopauzy.

Witamina D3 w diecie

Głównym źródłem witaminy D3 w organizmie jest synteza jej w skórze. Do syntezy dochodzi podczas wystawiania odkrytej, niezabezpieczonej kremem ochronnym skóry. Nie jest to jednak jedyne jej źródło. Mniej znaczącym, ale wartym skomentowania źródłem tej witaminy jest odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta. W jakich pokarmach można znaleźć witaminę D3?
• tran
• tłuste ryby morskie
• jaja
• mięso czerwone (wołowina)
• nabiał, w tym masło i twarogi
• podroby np. wątróbka.
Niestety w świetle ostatnich badań okazuje się, że duża podaż witaminy D3 z pożywieniem, przy jednoczesnym braku jej syntezy w skórze nie jest w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania na ten związek.

Osteoporoza i skutki niedoboru witaminy D3

Niedobór witaminy D3 może prowadzić do rozwoju szeregu nieprawidłowości. Wśród najczęściej występujących można wymienić krzywicę i zaburzenia w strukturze i gęstości kości (głównie u dorosłych). Należy zaznaczyć, że prawidłowa mineralizacja kości zależy nie tylko od ilości witaminy D3 dostarczanej w diecie i syntezowanej przez skórę, ale również od ilości wapnia i fosforu. Przy niedostatecznej ich podaży lub zaburzeniach wchłaniania z przewodu pokarmowego kości będą zachowywały patologiczną strukturę.

Niedobór składnika jakim jest witamina D3 należy do głównych, najczęściej wymienianych w praktyce lekarskiej czynników, które prowadzą do nagłego wzrostu prawdopodobieństwa wystąpienia złamań i zmniejszenia wytrzymałości kości.
Wraz z wiekiem, szczególnie u kobiet (z przyczyn hormonalnych i związanych z występowaniem menopauzy) wzrasta ryzyko złamań kości i jednocześnie niedoborów witaminy D3. Dlatego należy ją suplementować. Według aktualnych wytycznych należy robić to całorocznie – zwłaszcza u osób starszych i otyłych.

Jak wybrać odpowiedni suplement diety zawierający witaminę D3?

W aptekach witamina d3 jest dostępna w różnych formach. Poradź się lekarza lub farmaceuty, którzy pomogą Ci wybrać formę i dawkę najodpowiedniejszą dla siebie. Możesz wybierać spośród tabletek, kropli, kapsułek z olejkami czy sprayów aplikowanych bezpośrednio do jamy ustnej. Witamina D3 wchłania się z tłuszczami, stąd rozpuszcza się ją w oleistych formułach, a w przypadku osób zażywających tabletki zaleca się pobieranie poszczególnych dawek wraz z pożywieniem np. przy okazji śniadania. Dzięki zachowaniu takiego rytuału pamiętanie o codziennej dawce witamin jest łatwiejsze, a podaż tego składnika regularna.