Wózek toaletowy – niezbędne wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Zdrowe osoby przeważnie nie zastanawiają się nad prostymi, codziennie wykonywanymi czynnościami, ponieważ są one dla nich naturalne i nie sprawiają im żadnych trudności. W przypadku osób z dysfunkcjami ruchowymi jest zgoła inaczej. Codzienne czynności, jak np. korzystanie z toalety czy wanny mogą być dla nich dość problematyczne. Na szczęście rynek jest bogaty w produkty, które pozwalają ułatwić życie osób niepełnosprawnych – między innymi wózek toaletowy.

Dla kogo przeznaczony jest wózek toaletowy?

Można stwierdzić, iż dla każdego, kto doznaje trudności ze swobodnym korzystaniem z toalety. Wózek toaletowy sprawdza się u osób po kontuzjach i operacjach, u seniorów, niepełnosprawnych czy też tych, którzy mają problem ze wstawaniem i z siadaniem. Obecnie na rynku jest mnóstwo typów wózków i krzeseł toaletowych, przystosowanych do pacjentów z różnymi problemami.

Wózek toaletowy – ogólna charakterystyka

Wózek toaletowy w odróżnieniu od krzesła toaletowego może zostać przemieszczony wraz z użytkownikiem, dlatego zapewnia jeszcze większy poziom prywatności i komfortu psychicznego, pozwalając na przewiezienie pacjenta np. z sypialni do toalety. Główną ideą tego rozwiązania jest przezwyciężanie trudności związanych z korzystaniem z tradycyjnej miski toaletowej. Może on również z powodzeniem pełnić funkcję toalety przyłóżkowej.

Wózek toaletowy jest również doskonałym zamiennikiem dla nakładki na sedes, ponieważ pozwala podjechać użytkownikowi nad muszlę. Takie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze oraz wymaga mniejszej pracy i wysiłku se strony opiekunów. Warto podkreślić, iż dodatkowo pozytywnie wpływa na komfort korzystania z toalety oraz zapewnia większe poczucie prywatności.

Jaki wózek toaletowy warto wybrać?

Wybierając wózek toaletowy, warto uwzględnić kilka czynników, które mają decydujący wpływ na wygodę jego użytkowania oraz codziennej obsługi.

Do najistotniejszych cech wózka toaletowego należy możliwość regulacji wysokości. Wózek nieposiadający takiej opcji może być dla niektórych użytkowników niewygodny w użytkowaniu i generować dodatkowe problemy. Wózek toaletowy z możliwością regulacji jest bardziej uniwersalny i w zależności od indywidualnych preferencji może zostać indywidualnie ustawiony. Ma to dość istotne znaczenie przy dużej ilości użytkowników wózka, którzy mają różny wzrost.

Drugą bardzo ważną cechą, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru wózka toaletowego, jest maksymalne dopuszczane obciążenie. Na rynku tego typu produktów można spotkać modele o dopuszczalnym obciążeniu do 100, 110, a nawet 130 kg. Jest to istotny czynnik, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo przewożonych pacjentów, jak i trwałość wózka. Nie należy więc go pominąć przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

W przypadku placówek opiekuńczych, gdzie wózkom stawiane są określone wymagania, ważne są dodatkowe parametry, takie jak np. ilość hamulców. Funkcja unieruchomienia w jednym miejscu i zatrzymania wózka może okazać się bardzo przydatna. Innym ważnym udogodnieniem może okazać się możliwość dostępu higienicznego do użytkownika z tyłu wózka, która pozwala pomóc w trakcie czynności higienicznych. Opiekunowie osób niepełnosprawnych zwracają uwagę również na praktycznym udogodnieniu, jakim jest chowany podnóżek.

Nasadka toaletowa – alternatywa dla wózka toaletowego

Poszukując produktu ułatwiającego korzystanie z toalety, z pewnością natkniesz się na nasadki toaletowe. Nakłada się je bezpośrednio na toaletę, co sprawia, że siedzisko toalety znajduje się wyżej, a w konsekwencji ułatwia to siadanie i wstawanie z niej. Niektóre nasadki mają również poręcze z boku, na których można się podeprzeć w celu utrzymania równowagi. W przeciwieństwie do wózka toaletowego nasadkę należy przymocować do muszli klozetowej, więc nie sprawdzi się w przypadku osób mających problem z dojściem do toalety.