Rękawiczki medyczne – rodzaje i zastosowanie

Rękawiczki stosowane na co dzień w placówkach medycznych mają bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów, a także lekarzy czy innych specjalistów. Stąd też użytkowanie każdego dnia rękawiczek przez osoby wykonujące różne badania, zabiegi czy inne czynności jest niezwykle ważnym aspektem. Wśród oferowanych w aptekach rękawiczek znaleźć można wiele różnych modeli i wariantów, a każdy z nich wyróżnia się innymi właściwościami.

Rodzaje rękawic medycznych

Rękawice stosowane na ogół w punktach medycznych mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału. Taka różnorodność pozwala na dopasowanie rękawic do własnych potrzeb czy też wymagań. W ogólnym podziale takich rękawiczek można wyróżnić:

• rękawice chirurgiczne
• rękawice zabiegowe
• rękawice diagnostyczne

Każdy wariant posiada określone właściwości i spełnia ściśle określone wymagania. Powyższy podział rękawic pozwala na dopasowanie ich do rodzaju zadań wykonywanych przez konkretny personel medyczny. Takie same rękawiczki nie mogą być bowiem użytkowane przez pielęgniarkę i lekarza ogólnego oraz chirurga. Różnice między modelami rękawiczek polegają zazwyczaj na ich grubości i wytrzymałości. Jednakże istnieje także inny podział rękawic, a uwarunkowany jest on rodzajem materiału, który został wykorzystany do ich stworzenia. Mowa tutaj na przykład o:

• rękawiczkach lateksowych
• rękawiczkach nitrylowych
• rękawiczkach winylowych

Różnica w użytkowaniu rękawiczek jest tutaj znacząca, dlatego istotne jest by dopasować konkretny model do potrzeb personelu. Jedne z najbardziej znanych czyli rękawiczki lateksowe zazwyczaj wykonane są z naturalnego lateksu. Takie rękawiczki są dość wytrzymałe, dlatego mogą być stosowane z powodzeniem podczas przeprowadzania badań diagnostycznych, zabiegów, a nawet nadają się do styczności z zanieczyszczonymi narzędziami. Podobne zastosowanie mają rękawiczki nitrylowe, które jednak pozbawione są lateksu. Oznacza to, że osoby uczulone na lateks mogą z powodzeniem wybierać właśnie ten rodzaj rękawic. Warto wspomnieć, że zarówno rękawiczki lateksowe jak i pozostałe rodzaje mogą występować w dwóch wersjach. Chodzi tutaj o rękawiczki, które są pudrowane lub też niepudrowane. Oba modele są równie często wykorzystywane w placówkach medycznych, a różnica między nimi polega jak nazwa wskazuje na obecności pudru lub jego braku.