Jak oszczędzać energię elektryczną w Twoim domu?

Rachunki dostarczane do naszych domów zaskakują każdego roku, niestety negatywnie. Drożeje wszystko, włącznie z energią elektryczną, a przecież nie możemy z niej zrezygnować. Mamy jednak sporo możliwości, by zacząć oszczędzać i efektywniej wykorzystywać zasoby energii. W jaki sposób?

Włączaj w potrzebie, nie włączaj bez potrzeby

Podstawa oszczędności energii elektrycznej to włączanie na czas użytkowania tylko tych urządzeń, z których faktycznie korzystamy w danej chwili. Ponadto wyłączanie z gniazdek wszystkich ładowarek i urządzeń, które mimo pozostawania w czasie czuwania pobierają pewną ilość energii.

Coraz chętniej stawia się na wymianę oświetlenia, a właściwie żarówek – z tradycyjnych na LED-owe. Ta nowoczesna technologia wpływa na mniejszy pobór mocy, pozostawiając pomieszczenia należycie rozświetlonymi. Poza tym żarówki są trwalsze i oferują znacznie dłuższą żywotność. Co jeszcze z nowoczesnych rozwiązań przyda się w domu, w którym stawia się na oszczędności?

Inteligentne gniazdko – prosto, ale oszczędnie

Inteligentne gniazdko, czyli Smart Plug to prosta metoda na kontrolę, w jaki sposób wykorzystywana jest energia elektryczna. Czym jest inteligentne gniazdko? Swoją konstrukcją przypomina to tradycyjne. Co więcej, nie jest potrzebna wiedza ani szczególne umiejętności, by je zastosować. Korzysta się z niego poprzez włączenie do zwykłego gniazdka. Na czym zatem polega różnica?

Inteligentne gniazdko ma postać nakładki nadającej się do zastosowania na każde gniazdko 220V, wewnątrz jest zaś zaawansowana technologia, a do tego wtyczka do gniazdka. Po podłączeniu Smart Plug pozwala na inteligentne sterowanie, a niemała liczba modeli posiada funkcję pomiaru zużywanej energii. Ta nowoczesna technologia pozwala na zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń, jedynie mając dostęp do informacji trafiających na smartfon lub tablet.

Inteligentne gniazdko nie jest domeną jedynie domów bazujących na inteligentnych systemach. To rozwiązanie można wykorzystać w każdym domu, wybierając model dostosowany do własnych potrzeb i… wreszcie racjonalnie wykorzystując energię elektryczną.