Prosecco vs champagne – czym się różnią?

Prosecco i szampan to dwa najpopularniejsze rodzaje wina musującego na świecie. Chociaż oba kojarzą się z okazjami do celebrowania, to różnią się pod wieloma względami.

Jaka jest różnica między tymi znanymi alkoholami?

Szampan pochodzi z regionu Szampanii we Francji i jest produkowany metodą szampańską, czyli drugą fermentacją w butelce. Prosecco natomiast pochodzi z regionu Wenecji Euganejskiej we Włoszech i jest produkowany metodą Charmat-Martinotti, w której druga fermentacja odbywa się w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Szampan ma bardziej złożony smak i aromat, z nutami drożdży, orzechów i owoców cytrusowych. Prosecco jest zazwyczaj łagodniejsze i mniej kwaśne, z nutami jabłka, gruszki i moreli. Szampan jest zazwyczaj bardziej wytrawny, z mniejszą ilością cukru niż prosecco. Istnieją jednak różne style szampana, od bardzo wytrawnego Brut Nature do słodkiego Demi-Sec. Prosecco ma zazwyczaj wyższą zawartość cukru, co sprawia, że jest bardziej słodkie. Szampan jest zazwyczaj droższy niż prosecco, ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcji i dłuższy czas leżakowania. Prosecco jest zwykle tańsze i bardziej dostępne. Jeśli chcesz sprawdzić ceny poszczególnych trunków, wpisz w google na przykład frazę prosecco cena czy promocja.

Czy prosecco i szampan nadają się na te same okazje?

Powyżej omówiliśmy podstawowe różnice między tymi uwielbianymi przez konsumentów trunkami. Warto jednak też rozważyć, czy oba będą równie dobrym wyborem na wszystkie okazje. Dawniej sądzono, że na szczególnie eleganckie przyjęcia bezwzględnie należy podawać szampana, gdyż jest on niezwykle wykwintnym alkoholem. Dziś jednak możemy zaobserwować jak prosecco, podbija najważniejsze i najbardziej eleganckie przyjęcia. Nikogo nie dziwi już kieliszek tego alkoholu w dłoni dostojnie ubranych gości. Plusem prosecco jest jego duża dostępność i dopasowanie dosłownie do każdej okazji, bez względu na to czy jest to ślub w pałacu, czy piknik w parku. Szampan i prosecco to dwa wina musujące o różnym pochodzeniu, smaku, aromacie, poziomie cukru i cenie. Oba są idealne do celebrowania okazji, ale wybór zależy od indywidualnych preferencji smakowych i budżetu.