Tonik do twarzy

Tonik jest kosmetykiem, którego głównym zadaniem jest tonizacja twarzy, a dokładniej przywrócenie i podtrzymanie jej lekko kwaśnego pH, które jest bardzo często zaburzane przez preparaty służące do makijażu. Ze względu na błędne utożsamienie toniku z płynem micelarnym, preparat ten stracił na popularności. Jakie inne właściwości spełnia tonik oraz jak go stosować?

Czym jest tonik?

Tonik jest preparatem mającym na celu utrzymanie skóry w zdrowiu poprzez zapewnienie jej kwaśnego środowiska. Jest ono bardzo istotne, ponieważ podczas zmiany pH na zasadowe, bakterie i inne szkodliwe dla cery mikroorganizmy mają doskonałe warunki do rozwoju. Sam skład poszczególnych toników może bardzo się od siebie różnić. W związku z powyższym, za toniki uważa się preparaty na bazie wody, wzbogacone o różne substancje, o konkretnym przeznaczeniu. Może on zawierać olejki roślinne, witaminy, ekstrakty oraz substancje czynne i chemiczne.

Jak prawidłowo stosować toniki?

Bardzo ważną sprawą jest prawidłowe dopasowanie toniku do swojej cery, potrzeb, a także do swojego wieku. Poniżej przedstawiony został podział typu skóry wraz z odpowiednio dobranym do niego rodzajem toniku:

  • Cera wrażliwa – wymaga zastosowania toniku kojącego, opartego o wyciągi z ziół takich jak aloes, rumianek czy nostrzyk. Toniki kojące bardzo często zawierają również wodę różaną i kozie mleko.
  • Cera sucha – potrzebuje zastosowania toniku o charakterze odżywczym bądź nawilżającym. W swoim składzie zawiera on np. mleko, glicerynę, lawendę czy witaminę C. Doskonałym dodatkiem do takiego toniku jest zastosowanie okładów z wody ryżowej.
  • Cera trądzikowa – wymaga wsparcia przez tonik o działaniu złuszczającym i antybakteryjnym. W tym przypadku, bardzo dobrze sprawdzą się toniki zawierające w swym składzie np. melisę, liżcie laurowe, nagietek, szałwie, kwas mlekowy czy cynk.
  • Cera skłonna do przetłuszczeń – potrzebuje wsparcia przez tonik oczyszczający bądź matujący. Cechuje go zawartość takich substancji jak: babka lancetowata, ogórek, kwas salicynowy i biała wierzba.
  • Cera dojrzała – potrzebuje zastosowania toniku nawilżającego i wygładzającego, opartego o kwasy owocowe – tzw. kwasy AHA.

W związku z szeroką gamą składników oraz pewną dowolnością preparaty o charakterze toniku można przygotowywać samemu w warunkach domowych.

Dodatkowe właściwości toników

Głównym zadaniem toników jest podtrzymywanie odpowiedniego pH skóry. Jednak preparat ten posiada jeszcze dwie bardzo ważne właściwości, a są nimi:

  • Oczyszcza skórę z codziennych zabrudzeń. Tak więc, zalecane jest stosowanie go wieczorem, po całym dniu, a także rano, aby odświeżyć cerę po nocy.
  • Micropeeling, który pozwala cerze na lepsze przyswojenie innych kosmetyków. Jest on całkowicie bezpieczny, ponieważ dotyczy złuszczenia skóry wyłącznie w obrębie naskórka. W wyniku tego procesu, skóra która została uprzednio poddana właściwej tonizacji najlepiej zareaguje nawet z kosmetykami nie najlepszej jakości.